Zdraví

Léčení pomocí smyslů

Pokud dobře posloucháte svoje tělo, poznáte, když vám říká, že mu něco chybí. Při jeho léčení vám můžou pomoci vaše smysly.

Barvy pro zrak

Jednotlivé barvy z barevného spektra působí na tvorbu různých hormonů, ty zajišťují rovnováhu našeho těla. Správně zvolené barvy mohou pomoci ulevit od bolesti hlavy, podpoří i fyzické zdraví, mohou ovlivnit astma či artritidu. Vlivem barev na naše tělo se zabývá léčebná metoda zvaná kolorterapie.

Oranžová barva podpoří chuť k jídlu a je vhodná do společenských místností.

Žlutá barva má pozitivní vliv na naši paměť.

Modrá barva je vhodná do míst určených pro odpočinek, navozuje totiž spánek.

Zelená barva působí uklidňující dojmem, pomáhá při stresu a celkově nás zklidní.

Hnědá barva je vhodná při bolestech zad, zpevní zuby a nehty.

Zvuky pro uši

Léčebná metoda, která se zaměřuje na hudbu se nazývá muzikoterapie. Tóny mohou ovlivnit srdeční rytmus, krevní tlak i dýchání. Hudba se používá při léčbě úzkostí, bolesti i strachu. Pokud trpíte nespavostí, zkuste se zaposlouchat do šumění moře.

Něco pro náš nos

Vůlí neovlivníme, co nám bude vonět a co nikoli. Každému je příjemné něco jiného. Aromaterapie – léčba vůněmi, působí na naši mysl, dokáže ovlivnit naši náladu, povzbudit nás, ale také nás uvolní a pomůže odstranit některé druhy bolestí. Je vhodná pro léčbu psychických či psychosomatických potíží, protože dokáže navodit pocit tepla či chladu. Éterické oleje lze využívat i k masážím.

Něco na chuť

Někdy si naše tělo samo řekne, které potraviny potřebuje, musíme však dbát na správnou životosprávu. Vyhýbejte se potravinám konzervovaným, vsaďte na jídla jednoduchá a co nevíce přirozená, minimálně upravovaná. Pak vaše tělo bude fungovat tak, jak má.

Doteky pro hmat

Mezi staré a osvědčené metody patří i léčba pomocí doteků – reiki, shiatsu nebo reflexní masáže. Při bolestech hlavy si mneme spánky, podaná ruka je pocit bezpečí a opory.