Nastává chladné a sychravé období roku a každý z nás přemýšlí nad tím, čím a jak se zahřát. A zároveň podpořit imunitu. Jednou z možností jsou vhodně zvolené druhy čajů.
Tmavé a černé čaje
Každý zná klasické černé čaje, jejichž domovinou je Srí Lanka, Indie nebo Keňa. Mezi klasiku patří černý čaj hořký, s medem či citronem a je to vhodná volba pro chladné zimní období. Tein v něm obsažený dodá energii, posílí metabolismus a proto je oblíbený především v dopoledních hodinách. Mezi oblíbené černé čaje našich končin patří především Pu-Erh.
Červené čaje
Kvalitní červené čaje se k nám dovážejí z oblastí Číny, Koreje či Turecka a jsou ideální volbou pro podzimní a zimní čas. Obsahují větší množství teinu a díky tomu lépe povzbuzují mozkovou činnost. Kromě toho nabízejí také účinky antidepresivní a mají vynikající silnou chuť.
Koření do čaje
Zahřívací efekt čaje se dá zesílit tím, že do něj přidáme vhodné zahřívací koření. Mezi nejčastější patří skořice, zázvor, vanilka, hřebíček a šafrán. Dají se navíc dochutit medem nebo mlékem. Každý z výše jmenovaných druhů koření nabízí ještě další výhody.
Hřebíček osvěží náš dech a má protizánětlivé účinky. Vanilka, díky své vůni, působí jako skvělý relaxant a dodá příjemnou pohodu. Zázvor nás silně prohřeje a je vhodný do čaje určeného pro nachlazení. Skořice příjemně voní a navíc pomáhá při očistě organismu. Šafrán má také příjemnou vůni a navíc naše tělo harmonizuje a pomáhá proti depresím.
Pokud používáte koření jemně mleté, není potřeba jej vařit, stačí jej vsypat do horkého čaje. Celé kousky koření (skořice, hřebíček, vanilkový lusk) je vhodnější povařit, snáze se tak uvolní chuť.