Cestování

Krásy Nové Bystřice

Nová Bystřice je město v okrese Jindřichův Hradec nedaleko hranic s Rakouskem. Mimo jiné je také konečnou stanicí úzkorozchodné železnice vedoucí z Jindřichova Hradce.

Ta byla otevřena v r. 1897 a tehdy byla první veřejnou úzkorozchodnou železniční tratí v Čechách. Dnes je vláček provozován díky nadšencům sdruženým ve společnosti Jindřichohradecké místní dráhy, která ji provozuje v hlavní turistické sezóně. Železnice je jednou z mnoha atraktivních zajímavostí zdejšího kraje, pro který se již po léta vžil název Česká Kanada.

Samotná Nová Bystřice má historické jádro, které bylo prohlášeno městskou památkovou zónou. Ve městě je několik pozoruhodných pamětihodností, které stojí za vidění. Především je to místní zámek a zbytky hradeb. Zámek je patrová čtyřkřídlá stavba, která byla postupně doplněna ještě o Hochbergův dům, což je tzv. nový zámek. Jeho průjezdem se dá vstoupit na nádvoří v místech bývalého předhradí a na jižní a severní straně areálu můžete vidět dochované zbytky gotických hradeb.

1280px-Nova_Bystrice_(6)K dalším významným stavbám v malebném městě Nová Bystřice patří kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Petra a Pavla, Morový sloup se sochou Nejsvětější Trojice, Kašna se sochou sv. Lukáše nebo Kámen republiky u Lesního hotelu Peršlák.

Vedle historických pamětihodností je Nová Bystřice se svým okolím lákavá také nádhernou přírodou. Okolní krajina je plná hustých lesů a zádumčivých rybníků. To už samo o sobě je ideální pro pěší turistiku po značených cestách. Novou Bystřici a okolí ovšem také protíná několik cyklotras, které lze různě propojovat a užívat si více i méně náročné okruhy. Pokud budete trávit dovolenou v Nové Bystřici v pozdním létě či na podzim, budete mít možnost houbařit, neboť v okolních lesích k tomu budete mít ideální příležitost. Ani v zimě to v Nové Bystřici není špatné, jelikož zde jsou většinou dobré sněhové podmínky a tři upravované běžecké okruhy.