Vaše dítko začalo chodit do školky a vy jste nastoupila do práce. Přestáli jste úspěšně období „ranních nářků“ a robátko si pomalu zvyklo na nové prostředí, děti i paní učitelku. A ejhle, je tu další problém – kašlání, smrkání a teplota. Vaše dítko, doposud zdravé jako řípa, skolil nápor bacilů, kterých je ve školce nepočítaně. Další onemocnění vás může čekat v podobě zánětu průdušek, angíny (a nedej bože hnisavé) nebo střevní virózy. To jsou však jen ta „lehčí“ onemocnění. Těžším kalibrem jsou plané neštovice nebo spála.
Začátky školkové docházky
Každé dítě přichází do školky s nějakou imunitou, kterou do té doby zatím moc nezatěžovalo. Ve školce se dostává do kontaktu s ostatními dětmi, sdílejí spolu hračky, mnohdy se od sebe navzájem napijí nebo si půjčí lžičku. Tomu se nedá zabránit. Každý den se tak děti dostávají do styku s novými bakteriemi a viry. Jejich imunita je slabá a většinou tak velkému náporu nevydrží odolávat dlouho. To je věčný problém.
Co nás tedy čeká?
Poměrně přirozeným obrazem toho, co dítě ve školce „potká“, jsou běžné virózy a rýmy nebo občasná zvýšená teplota. Zejména v prvním roce docházky je to velice těžké období, kterým si musel projít asi každý. Ale je to normální vývoj. Děti si pomalu a postupem času vytvářejí protilátky a imunitu posilují. Trochu jim v tom můžeme pomoci tím, že upravíme jídelníček, dodáme více vitamínů.
Plané neštovice
Plané neštovice jsou velice častým infekčním onemocněním. Původcem je virus s vysokou nakažlivostí, který se šíří vzduchem. Nejčastěji se objevuje koncem zimy nebo v jarních měsících. Jakmile se někde objeví, šíří se lavinovou rychlostí a vy si můžete být jisti, že se k vám také dostane. Toto onemocnění poznáte díky červeným puchýřkům, které jsou naplněné tekutinou. Zpočátku se objevují většinou na krku, za ušima a na obličeji, později se rozšíří po celém těle. Doprovodným znakem je zvýšená teplota a nechutenství. Někdy se, na sliznici dutiny ústní a na jazyku, vytvářejí afty.
Spála
Spála je také relativně časté onemocnění doprovázející dětský věk. Původcem je bakterie Streptokok, která způsobuje i hnisavou angínu. Po těle se objeví vyrážka, dítko má zvýšenou teplotu a bolí ho v krku. Má zarudlý jazyk a zduřelé krční uzliny. Neléčení spály může vést k poškození ledvin a srdce. Komplikacím zabrání léčba antibiotiky.