Doporučujeme

Jak vybrat kvalitní čtení pro děti? Je to jednoduché

Čtení vám pomůže vytvořit pouto a zároveň dá vašemu dítěti skvělé základy, které využije nejen ve škole. Jak ale vybrat kvalitní knihy na čtení?

Je to skvělá zábava a také způsob, jak s vaším dítětem vytvořit nerozlučné pouto. Jak ale vybrat správný titul, který bude bavit vás i vaše dítě? Možností je hned několik. V následujících řádcích vám proto ukážeme, na co si dát pozor, a kde nové čtivo hledat.

Jaké knihy vybírat?

Je lákavé prohledat internet a vybrat pouze ty nejlépe hodnocené knihy. Jenže recenze ostatních uživatelů nejsou jediné kritérium, podle něhož byste se měli řídit. Mladší i starší je totiž dobré vystavovat širokému spektru příběhů. Tak, aby poznali různé kultury, komunity a problémy. Aby viděli sami sebe a spojili si problémy hrdinů z knížek s těmi vlastními. Kvalitní titul je pro děti zjednodušeně návod, jak se mají chovat. Jak pracovat se svými obavami, zájmy a starostmi.

Nejen pro ty nejmenší je proto správný výběr naprosto klíčový. Než si tedy nějakou knihu koupíte nebo půjčíte, zeptejte se sami sebe, jestli je příběh daného titulu dostatečně dobrý, a hlavně jestli má vůbec smysl sdílet ho s dětmi. Jestliže v něm najdete přínos, poučení, něco, s čím se mohou vaše ratolesti identifikovat, tak směle do toho.

Kde hledat?

Během samotného výběru je dobré dbát i na to, jestli je kniha vůbec zajímavá pro posluchače. Proto je dobré nejprve vybrané čtivo přečíst na vlastní pěst a až poté jej nahlas předčítat vašim dětem. Pokud chcete udržet pozornost, je potřeba na to pečlivě dbát. Jestliže chcete mít opravdu jistotu, není nic jednoduššího, než nechat vybrat vaše dítě. Společnými silami určitě narazíte na něco zajímavého.

Kde ale vlastně hledat? Nejlépe hodnocené knihy a jiné kvalitní tituly vám pomohou objevit databáze knih. Například na ČBDB.cz najdete tisíce zajímavých kousků pro všechny věkové kategorie. Vybírat můžete podle žánru, autora a celé řady dalších parametrů. Stačí se tedy ponořit do této databáze, a dříve nebo později najdete další zajímavý titul, který si s vašimi dětmi určitě užijete.