Zdraví

Hledáte cestu ke zdraví? Vyzkoušejte TAI-CHI

Připadá vám, že jste bez energie a do ničeho se vám nechce? Zkuste jedno ze starých bojových umění, jehož kořeny patří do čínské medicíny. Podpoří vaši kondici, dodá energii a pomůže vám najít váš ztracený klid.

Co je TAI-CHI

Pokud pozorujete někoho, kdo se tímto uměním zabývá, mohlo by se zdát, že se jedná o ladný tanec. Odpovídají tomu i názvy jednotlivých pohybů – „Brnknutí na loutnu“, „Pohádkový kůň tančící na obloze“, „Obejmi Měsíc“.

TAI-CHI čerpá ze starobylých bojových umění a jeho mistry se stávali převážně muži. Má však co nabídnout i v současné době. Pracuje totiž s naší vnitřní energií a vědomým dýcháním, pomáhá v boji proti stresu, z něhož se rodí velké množství zdravotních obtíží.

Máme na mysli vitální energii – životní sílu, která v našem těle proudí v neviditelných energetických drahách (tzv. Meridiánech). Pokud je člověk zdravý a spokojený, energie proudí bez překážek. Pokud je však nemocný či ve stresu, dochází k jejímu zpomalování nebo dokonce blokaci. To vede k celé řadě zdravotních obtíží. Možná si nyní říkáte, že nepatříte k těm, kdo věří na nějakou energii. To vám však nebrání TAI-CHI vyzkoušet. Tento druh cvičení má velmi pozitivní vliv i na lidskou psychiku. Vyžaduje soustředění a pomalé a plynulé pohyby. Díky tomu se snadno, alespoň na chvíli, odpoutáte od běžných každodenních starostí. Čím déle budete cvičit, tím intenzivnější pocity uvolnění pocítíte.

Pokud začnete cvičit pravidelně, je to dobrá prevence proti bolestem zad i hlavy, posílíte svoji obranyschopnost a odolnost proti stresu.

Typy pro vás

  • Stačí vám denně 10 minut. Tento druh cvičení je vhodný pro každou věkovou kategorii a bez ohledu na kondici.
  • TAI-CHI nabízí velké množství sestav. Některé jsou vhodné pro uvolnění, další vám zlepší náladu nebo dodají energii. Je jen na vás, kterou zrovna potřebujete.
  • Ideální je cvičení ve volném oblečení, naboso a v přírodě.