Doporučujeme

Děti v koupelně: jak ošetřit jejich bezpečí?

Objevily se ve vaší rodině děti a vy máte strach o jejich bezpečnost? Zejména v koupelně, kde se nachází chemikálie a elektřina, se může dítě nepříjemně zranit. Jak tomu zabránit? Vytvořte kolem dítěte bezpečné prostředí zajištěním klik, kliček, šuplíků, elektrických zásuvek a zdrojů vody.

Protiskluzové povrchy

Děti často běhají a v koupelně se často objeví z nějakého důvodu voda na zemi. Při budování koupelny myslete na možné dětské uživatele koupelny, ale i na sebe. Mokrá dlažba je velice nebezpečná a případný úraz hlavy může mít hořké důsledky. Používejte dlažbu s protiskluzovým povrchem, případně přísavky nebo pevně umístěnou protiskluzovou vrstvu (kobereček, mřížku), která vás i děti před uklouznutím ochrání. Bezpečnostní prvky do koupelny bývají označeny písmeny A, B nebo C podle toho, jak vysoký stupeň ochrany poskytují.

Na protiskluzové prvky myslete i ve vaně nebo sprše. Některé sprchové vany mívají jak protiskluzový povrch, tak odtokový žlábek na vodu.

Regulace vody

Mnoho dětských zranění z koupelny má na vině horká voda. Děti při hraní ve vaně nemusejí vždycky odhadnout důsledky náhodného spuštění horké vody. Opatřete proto baterie s regulací maximální teploty, případně eko-knoflíkem, který zajišťuje baterii před přepnutím do extrémních poloh. Podobně vhodná je i regulace průtoku vody, díky které můžete zabránit vytopení vašeho i sousedova bytu poté, co dítě nešikovně zkusí napustit si vodu samo.

Oblíbeným řešením jsou termostatické vodovodní hlavice, které ocení i dospělí, kterým vyhovuje na stupeň přesná teplota vody.

Úrazy elektřinou

Koupelnové úrazy velice často souvisí s použitím elektronických zařízení. Buďto nejsou zásuvky poblíž umyvadel a vany dobře zajištěny proti stříkající vodě, nebo se elektrické zařízení dostane do plné nádoby s vodou, což může mít i smrtící důsledky. Opatřete proto elektrické zásuvky záklopkami proti proniknutí čehokoli zvenčí.

Požití chemických látek

Mnoho čistících prostředků jsou naprosto zmatečně opatřena veselými kreslenými figurkami, zářivými nápisy a hlavně je jejich obsah často zbarven tak, že připomíná limonádu. Některé z nich i velice hezky voní. Naštěstí výrobci často myslí na bezpečnostní uzávěry, které znemožní otevření lahve dítětem. Pokud ale skladujete mnoho čistících prostředků v krabičkách nebo sáčcích, měli byste zvážit oddělení chemikálií mimo dosah dětí. Vhodným řešením je vysoká skříňka do koupelny nebo visutá polička.