Doporučujeme

Chcete obchodovat na burze?

K obchodování na burze je třeba mít nejen odvahu, ale i alespoň základní přehled, jak se pohybují například ceny akcií. Pro někoho může tato forma obchodování znamenat ruletu, pro jiného naopak možnost „rychle si vydělat“. Pokud umíte využít situaci na trhu ve svůj prospěch, není obchodování na burze ničím složitým. Je dobré mít za sebou nějaké zkušenosti, například s podílovými listy.

Jak postupovat krok po kroku a co dělat

  1. Mít dostatečný kapitál

Nejlepší je mít stranou volné finanční prostředky, které nebudete nějakou dobu potřebovat a mít zajištěnou hlavní finanční rezervu. Minimální doporučená částka je přibližně kolem jednoho sta tisíc korun. Pokud je máte, je dobré je investovat nebo zvážit investovat přes burzu.

  1. Vybrat si prověřenou investiční platformu

Patrně nejznámější možností, kde obchodovat přes burzu, jsou aplikace přes Patrii nebo Fio Banku. Dobře hodnocenými novinkami jsou také Lynx nebo investiční sociální síť eToro. Pro začátek lze doporučit založení demo účtu a zkusit si obchodovat nanečisto.

  1. Zachovat chladnou hlavu

Stabilní portfolio lze podle statistik možné sestavit alespoň ze 30 vybraných firem. S jejich vyšším počtem se snižuje míra rizika. Netroufáte-li si na výběr akcií sami, můžete využít pomoci burzovního makléře. V každém případě to chce začít se zajímat o situaci na trhu a sledovat investiční analýzy. Jelikož ceny akcií obchodovaných na burze kolísají každou minutu, je dobré si nákup načasovat. Nejhorší je panikařit a prodat při prvním poklesu cen akcií. Vyplatí se počkat na opětovný růst a pak třeba se ziskem akcie odprodat.

  1. Pozor na poplatky a měnové konverze

Burza znamená určité poplatky, i když nijak závratné. V současné chvíli, kdy česká koruna posílila, se vyplatí spekulace nad americkým dolarem, který má do budoucna tendenci růst. Finance si do jiné měny vždy směňujte u své banky.