Novinky Recepty Zdraví

Babské rady I.

Když nebylo na lékaře (což mnohdy ani dnes nebývá), pomáhaly babky kořenářky, které ani dnes nejsou na škodu, zvláště v rámci první pomoci. Babskou radou se však nemyslí pouze pomoc bylinkami a rady středověké éry, nýbrž i rady našich babiček….

 

Bolesti hlavy

Na bolesti hlavy, které čas od času potkají každého z nás, dejte na 5 minut vařit 1 lžičku kozlíku lékařského, a poté jej nechejte 20 minut louhovat. Tento odvar je nejlepší pít v klidu na závěr dne.

Jiná babská rada doporučuje uvařit si do malého šálku silnější černou překapávanou kávu, a po ochlazení do ní vymačkat šťávu z poloviny menšího citrónu. Okamžitě a najednou vypít, na půlhodinu se uložit k odpočinku na gauč, a poté se těšit z odeznění bolesti.

 

Migréna

Migréna se často hlásí u lidí, kteří jsou vnímavější vůči změnám počasí. Cítíte-li tedy, že na Vás jde, okamžitě po doušcích vypijte šálek velmi horkého čaje z řebříčku.

korenarky

 

Škytavka

Když dostanete škytavku, stiskněte si rukou obě nosní dírky a pomalu začněte pít vodu nebo čaj. Někdo zase radí cucat kostku cukru, zadržet dech, nebo si potírat ohryzek kostkou ledu. Občas se ale stane, že dostanete navíc i křeč do nohy, pak je třeba nohy zvednout do vertikální polohy chodidly směrem nahoru.

 

Zuby

Zuby jsou pěkní prevíti, jejich bolest se nikdy nehodí, výlohy za zuby patří k těm nejvyšším. Když není, například o víkendu po ruce Váš zubař, poskytněte si první pomoc sami, a to v podobě loku vodky, kterou podržíte v ústech co nejdéle. Alternativou vodky může do jisté míry být také ústní voda nebo Alpa. Nutné však říci, že tohle není trvalé „zubní řešení“.