Zdraví

Zelená káva – prostředek hubnutí či lákadlo na peníze?

Možná, že jste tento pojem již někdy slyšeli, pojďme si tento druh kávy přiblížit. Proč je zelená?

Kávová zrnka neprošla pražením, tudíž se v nich zachoval vyšší obsah kyseliny chlorgenové, která způsobuje pokles hladiny krevního cukru, jímž tělo kompenzuje odbouráváním tuků. Proto patří v současnosti k nejvíce vyhledávaným prostředkům na podporu hubnutí.

Mýtus nebo pravda

Nejvýznamnější látkou, kterou zelená káva obsahuje, je kyselina chlorgenová. Ta patří k velmi silným antioxidantům, povzbuzuje jaterní metabolismus a ten napomáhá rychlejšímu spalování tuků. Společně s kofeinem (který je zde obsažen ve větším množství, než v kávě černé) podporuje vstřebávání cukrů a tudíž i přeměně jeho nadbytku v těle na tolik nechtěný tuk, který se hromadí v oblasti břicha a obaluje srdce, játra či slinivku. Tím pádem také zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, případně zhoršení stavu u pacientů již těmito chorobami trpícími. Extrakt ze zelené kávy je k dostání v tobolkách nebo tabletách. Pozor si ale musíme dát na vysoký obsah kofeinu, který, kromě toho, že zvyšuje energii, může mít nežádoucí účinky. Pokud patříte mezi ty, jež mají kofein zapovězený, neměli byste užívat ani prostředky obsahující zelenou kávu. Prostředky se nedoporučují též těhotným a kojícím ženám, osobám mladších šestnácti let, pacientům s vážnějšími srdečními či cévními chorobami, vysokým krevním tlakem nebo pacientům s diabetem.

V různých diskusích a článcích se setkáváme s názorem, že je to všechno jenom podvod. Důležité je upozornění, že přípravky s výtažky ze zelené kávy jsou pouze podpora a součást celostního hubnoucího programu, do kterého je nutno zařadit i dietní a pohybový režim. V úvahu musíme vzít i genetické předpoklady (někdy bohužel hubnutí omezuje vrozená fyzická dispozice), celkový zdravotní stav a fakt, že i některé dlouhodobě užívané léky mohou naši hmotnost zvyšovat. Pokud tedy budete užívat pouze tablety s výtažky ze zelené kávy a nic jiného nedělat, vaše hmotnost se nezmění.  Dalším aspektem je zdroj, od něhož prostředky kupujete. Měl by být ověřený a doporučený více odběrateli. I v tomto případě totiž platí, že laciné nemusí být kvalitní.