Zdraví

Ach ta váha

Nepřejídáte se, ale přesto vaše váha není dle vašich představ? Na vaši váhu má vliv celá řada různých faktorů.

Strava

Možná občas kupujete potraviny, které jsou již připravené, konzervované. Tyto potraviny však obsahují velké množství složek nevhodných a nezdravých. Nalezneme v nich přidané cukry, soli určené ke konzervaci a také nenasycené tuky. Všechny tyto látky podporují nárůst hmotnosti. Pozor si dejte i na používání většího množství soli. Podporuje chuť k jídlu a pomáhá zadržovat vodu v těle.

Pozornost bychom také měli věnovat nápojům, které během dne pijeme. Tělu neprospívá cukr, který obsahují džusy a nápoje slazené.

V neposlední řadě je potřeba věnovat pozornost složení jednotlivých porcí. Měly by obsahovat bílkoviny, zeleninu a přílohy, ty jsou zdrojem sacharidů.

Duševní pohoda

Pokud procházíte stresovými situacemi, tělo produkuje větší množství hormonu kortizolu, který má za úkol tělu připravit dostatek zásob energie. Díky tomu dochází, ve větší míře, k ukládání tuku. Ten se většinou hromadí v oblasti břicha.

Spánek

I nedostatečný a nekvalitní spánek má vliv na naši váhu. Pokud je spánku málo, tělo neuvolňuje leptin a díky tomu máme neustále pocit hladu. Dochází ke snižování funkce štítné žlázy i metabolismu. To vše má za následek zvyšování hmotnosti.

Roční období

I to má na naši váhu vliv. V zimě se v jídelníčku častěji objevují tučnější potraviny a zaostáváme v konzumaci ovoce a zeleniny. Kromě toho v nás studené počasí vyvolává pocit chladu, který nás nutí ke konzumaci většího množství stravy, než naše tělo potřebuje. Také pohybu v zimním období není dostatek.

Mlsání

Jestliže si nepřipravíme kvalitní večeři a v tu správnou dobu, dostaví se večerní nutkání na mlsání. Možná teď namítnete, že si kupujete mlsky zdravé. Zkuste se někdy podívat na jejich složení. Celá řada z nich obsahuje přidané konzervanty, cukry či umělá sladidla. To vše jsou látky, které nám rozhodně nepomohou přiblížit se naší vysněné váze.