Není sůl jako sůl

Sůl má nezastupitelnou úlohu v lidské výživě.

Jedlá sůl slouží nejen k ochucování pokrmů, ale je i zdrojem sodíku (je potřebný pro kvalitní přenos nervových vzruchů, svalovou činnost, reguluje krevní tlak a pomáhá udržovat rovnováhu tělesných tekutin uvnitř buněk a v mezibuněčných prostorách) a chloridových iontů, potřebných pro lidský organismus.

Druhy soli

Kuchyňská sůl je chemicky upravovaná a nejenže je zbavená všech tělu prospěšných látek, ale přidávají se do ní i stabilizátory, které ji mají udržet sypkou a zabraňují vlhnutí. Tělo pak musí vynakládat spousty energie a buněčných tekutin, aby ničivé účinky zneutralizovalo, pokud si s tím neumí poradit, dochází ke zdravotním potížím (revmatismus, celulitida, vysoký krevní tlak, ledvinové a močové kameny, dna).

Mořská sůl je o něco vhodnější, bohužel je však stále více jezer a oceánů kontaminováno, je tedy nezbytné ji chemicky čistit a tím se znehodnocuje.

Himalájská (růžová) sůl je na trhu k dostání v několika podobách – koupelová, jedlá či ve formě solných lamp nebo v solných jeskyních. Pomáhá snižovat krevní tlak, předcházet onemocněním štítné žlázy, posiluje metabolismus.

Bylinková sůl

V obchodech je poměrně široká nabídka, ale proč si nevyrobit sůl vlastní. Vyzkoušejte třeba směs, která vás přenese do vonné Itálie – šalvěj a rozmarýn či slunné Francie – oregano, tymián a levandule. Pikantní přísady jsou také česnek nebo chilli papričky.

Jak na to

  • Ideální poměr je bylinky a sůl objemem 4 : 1 (ne hmotností). Bylinky používáme raději čerstvé.
  • Připravíme si větší prkénko, na něj nasypeme bylinky spolu se solí a společně nasekáme velkým nožem.
  • Další varianta je výroba směsi v hmoždíři.
  • Připravenou směs rozložíme na plech s pečícím papírem a necháme proschnout. Dobré je směs občas promíchat.
  • Zcela usušenou směs uchováváme v uzavřené nádobě.

Na výrobu používáme sůl raději hrubozrnnou (jemná by se mohla vlhkostí bylinek rozmočit) čistou mořskou, bez jakýchkoli dalších přísad.

Proč si sůl vyrobit doma?

Velké množství bylinek, především v době sklizně, přetvoříme do skladnějšího objemu.

Díky výrobě nám bylinky provoní na několik dní celou domácnost.

Díky tomuto způsobu si bylinky zachovají po dlouhou dobu svěžest, barvu i aroma.

Tip: Navštivte náš magazín o zvířatech

Renata Bachtíková

Learn More →