Zdraví

Víte, co jsou tygří ořechy a proč jsou tak zdravé?

Tygří ořechy vlastně nejsou ořechy, ale masité hlízy, které jsou známé také pod názvem chufa nebo zemní mandle. Řadí se do skupiny superpotravin.

Co obsahují

Tygří ořechy našemu tělu nabízejí vlákninu, bílkoviny, draslík, železo, hořčík, zinek, vápník a vitamíny B6 a E. Kromě toho mají velmi nízký obsah kalorií.

Také obsahují prebiotickou vlákninu, která zlepšuje střevní mikroflóru, chrání před kardiovaskulárními obtížemi, snižuje špatný cholesterol a brání vzniku cukrovky. Kromě toho podporuje pravidelný pohyb střev a navozuje pocit sytosti.

Také v nich nalezneme velké množství antioxidantů,které pomáhají v boji proti volným radikálům, mastných kyselin a zdravý tuk s velkým obsahem vitamínu E, jež má pozitivní vliv pro naši imunitu a kardiovaskulární zdraví.

Stejně jako olivový nebo avokádový olej, jsou i tygří ořechy obohaceny o kyselinu palmitovou, stearovou a linolovou.

Našemu tělu nabízejí silné antimikrobiální účinky a to díky přítomnosti flavonoidů, taninů, fenolů a alkaloidů. Některé studie prokázaly jejich pozitivní účinky proti E. Coli, pneumonii, salmonele a infekcím dýchacích cest, mezi něž patří bronchitida.

Vzhledem k tomu, že mají stejné nutriční vlastnosti jako ořechy, přestože to ořechy nejsou, mohou je konzumovat i lidé, kteří mají na jakýkoli druh ořechů alergii. Používat je mohou i lidé, kteří mají alergii na lepek. Lze z nich totiž vyrobit bezlepkovou mouku. Jsou tradičním potravinovým doplňkem pro vegany či ty, kdo se stravují formou keta či paleo diety.

Konzumace

Hlízy lze konzumovat v čerstvém stavu, jako ořechy. Jak již bylo výše zmíněno, můžete si z nich vyrobit mouku. Můžete je rozmačkat do jogurtu místo müsli, lze je vylisovat na panenský olej nebo je můžete použít pro výrobu výživného nápoje Horchata de Chufa.