Pro maminky Zdraví

Také vás stále honí mlsná?

Ranní káva a k ní něco sladkého, po obědě sladká tečka a večer, co bych si tak asi dala? Také vám to něco připomíná? Jak omezit sladké mlsání, které našemu tělu nepřináší nic pozitivního?

Jak na to?

Nejprve je potřeba si vytvořit plán, který je nutno dodržovat. Není vhodné mlsat před jídlem či po něm nebo dokonce místo jídla. Rozdělte si jídlo na 5 porcí, jezte častěji, ale menší porce. Je důležité vnímat to, co jíme. Určitě není vhodné jíst cestou do práce či z práce nebo dokonce za volantem.

Před jídlem je dobré vypít sklenku vody.

Tipy pro vás:

  • Jezte pomalu, žaludek potřebuje minimálně 20 minut na to, aby zjistil, že už je plný. Po několika soustech si dejte vždy malou pauzu. Zpočátku vám to bude chvíli trvat, ale časem si zvyknete.
  • Důležitou součást stravy by měly tvořit kvalitní bílkoviny, které tělu dodávají maso, vejce a luštěni. Nezapomínejte ani na vlákninu, která se nachází v luštěninách, zelenině, ale poskytují ji i ořechy nebo lněné semínko. Obě části potravy zasytí na delší dobu a vy se tak vyhnete pocitu hladu a nutnosti něco sníst.
  • Podstatnou roli hraje správná skladba celodenního jídelníčku, v němž se, kromě již výše zmíněných bílkovin a vlákniny, musí objevit také sacharidy a zdravé tuky. Základ by měla tvořit strava pestrá a vyvážená.
  • Vytrvejte ve své snaze. Ideálně se dodržuje zdravý jídelníček tomu, kdo sám chce. Pokud se vám zasteskne po sladkostech, zkuste vytrvat a nevzít si je. Nahradit je také můžete sladkým kouskem ovoce. Také můžete vyzkoušet potraviny, které omezují chuť k jídlu. Patří mezi ně káva nebo mrkev. Vyzkoušet můžete také žvýkačku.
  • Můžete si dát do mobilní aplikace nebo webové kalkulačky množství jídla, které během dne sníte.
  • Pokud chcete omezit nejen sladké, ale i další jídla, dejte pozor na alkohol, ten vám omezit chuť na jídlo nepomůže.