Proč zařadit do jídelníčku superpotraviny

Superpotraviny nabízejí našemu tělu celou řadu prospěšných látek, mezi něž patří vitamíny, proteiny, minerální látky, antioxidanty, celá řada enzymů, esenciální aminokyseliny, zdravé tuky a oleje nebo vláknina. Tyto látky podporují naše tělesné i duševní zdraví.

Co nám superpotraviny nabízejí?

Mezi nejdůležitější výhody patří podpora imunity, vitality, energii a síly. Podporují produkci hormonu štěstí-serotoninu, který ovlivňuje naši náladu a psychickou pohodu či nepohodu. Velký vliv mají při detoxikaci těla. Toxiny se v těle usazují v důsledku stresu, nezdravé stravy, nedostatku tekutin, nezdravého životního stylu a špatného životního prostředí. Díky nim se tělo překyseluje. Člověk se pak cítí unavený, chybí mu energie a objevuje se celá řada zdravotních obtíží.

Pomáhají vyživit tělo zevnitř, díky čemuž pak lépe vypadá i navenek. Mají pozitivní vliv na mozek i celou nervovou soustavu, srdce, ledviny, játra, kosti, svaly i kůži.

Co se mezi superpotraviny řadí?

Jejich výčet není úplně jednotný. Co však do této skupiny potravin můžeme zařadit?

Ovocné a zeleninové přírodní šťávy, přírodní jedlé oleje (panenský kokosový, olivový, lněný nebo konopný), nesířené sušené ovoce – hlídejte si obsah cukru, ideálně si jej připravujte doma, přírodní druhy sladidel (stévie, melasa, třtinový nebo kokosový cukr, přírodní sirupy – datlový), zelené potraviny, mezi něž patří mořské řasy, pšenice, ječmen a chlorela, ořechy a semínka (v přírodní formě, nepražené, nesolené), rybí maso, obiloviny (quinoa, amarant, bulgur), čerstvé klíčky, Matcha tea či adaptogeny.

Adaptogeny jsou látky, které se nacházejí v některých léčivých rostlinách. Pomáhají nám adaptovat se při neobvyklých podmínkách, v nichž se někdy ocitáme. Patří mezi ně především stresové situace. Mezi nejznámější adaptogeny patří ženšen všehoj (korejský), rozchodnice růžová, eleuterokok ostnitý, ženšen indický, arónie černá, noni, aleo, rakytník nebo třeba goji.