Zdraví

Pečujte o své srdce

S přibývajícím věkem se ženy více starají nejen o svoji postavu a vzhled, ale měly by se také zaměřit na své srdce. Po menopauze rapidně klesá hladina estrogenu, který nám s péčí o srdce pomáhal. Co všechno estrogen umí? Kontroluje krevní tuky a pomáhá nám vyrovnat se s cholesterolem, který, pokud je jeho obsah vyšší, způsobuje kornatění cév. Mezi další rizika starší generace, která ovlivňují zdraví srdce, patří méně pohybu a s tím související vyšší tělesná hmotnost. To vše je pro naše srdce velkou zátěží.

Na co si dát pozor?

Pozor na tuky. Pro srdce a celý organismus představují vyšší zátěž tuky živočišné, které obsahují velké množství nasycených mastných kyselin. Ideální je zařadit do jídelníčku větší množství tuků rostlinných, které obsahují nenasycené mastné kyseliny. Kromě tuků jsou také vhodné různé druhy semínek a ořechů a mořské ryby.

Pozor na cholesterol. Vyšší hladina může způsobovat celou řadu zdravotních obtíží.

Víte, které potraviny z jídelníčku vyřadit?

Dejte pozor na sušenky, jsou plné přidaného bílého rafinovaného cukru, který podporuje tvorbu tukové vrstvy a to nejen pod kůží, ale také tuku útrobního, který se vytváří kolem vnitřních orgánů.

Bílá mouka a výrobky z ní jsou další na řadě. Obsahují jen malé množství vlákniny, minerálů a vitamínů. Náročnost trávení těchto potravin podporuje i droždí, které se do výrobků přidává.

Zkuste zařadit tyto druhy potravin

Brokolice podporuje tvorbu proteinu, který chrání srdeční svalovinu.

Cizrna funguje jako účinná prevence proti srdečním chorobám a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Zelený čaj je skvělý antioxidant, který snižuje riziko vzniku srdečních obtíží.

Avokádo obsahuje nenasycené mastné kyseliny.

Dýňová semínka prospívají našemu srdci díky oleji, který v sobě obsahují.

Ovesné vločky obsahují kyselinu linolovou a olejovou. Obě pozitivně ovlivňují činnost srdce.

Chřest pomáhá upravovat vysoký krevní tlak a to díky vitamínům skupiny B a kyselině listové.