Cestování

Na hradě Okoři

Hrad Okoř je opředen pověstmi a legendami a také je o něm často slyšet u táboráků, kde bývá zpívána při kytaře známá písnička „Na Okoř je cesta, jako žádná ze sta…“.

O výjimečnosti hradu Okoř svědčí spousta návštěvníků, kteří se sem vydávají hlavně v letních měsících. Turisté tento hrad navštěvují pro jeho několik předností, k nimž patří dostatečná nabídka služeb pro turisty a lehce zvlněná krajina, která je ideální pro cyklovýlety z Prahy. Především tato skutečnost je výhodou, neboť od centra Prahy je to na hrad Okoř pouhých 15 km severozápadním směrem.

1280px-Okoř,_stavení

Hrad Okoř je dominantou místního kraje. Ovšem zvláštností a vyjímečností mezi jinými hrady v Čechách je to, že byl vystavěn v údolí mezi poli na malé skalce a okolní vrchy jej převyšují. Najdete ho u stejnojmenné obce uprostřed historicky významné oblasti. Blízko jsou například Únětice, které daly jméno kultuře, která vládla střední Evropě před třemi a půl tisíci lety, dále jsou poblíž památné Lidice, Roztoky, které byly za první republiky symbolem luxusní dovolené, nebo Levý Hradec vypovídající o slavné minulosti Přemyslovců.

Hrad Okoř je znám i pořádáním nejrůznějších akcí. V průběhu jarních a letních měsíců jsou v jeho prostorách pořádány dobové akce, jako například rytířské souboje či ukázky různých mnohdy již zašlých řemesel. Ve druhé půli srpna se na louce těsně přiléhající k hradu každoročně koná „Open air festival Okoř“, který bývá přehlídkou našich populárních hudebních skupin.

Od Velikonoc až do konce října je zde prakticky každý víkend nějaký program. Od rytířských slavností, přes den strašidel, baterkovou noční prohlídku hradu, řemeslnické trhy až po divadelní a hudební vystoupení. Pokud chcete hrad Okoř navštívit a zároveň být svědky některé z atrakcí, stačí si na internetu vyhledat Program hradu Okoř, kde jsou všechny akce pro každý rok uvedeny včetně termínu pořádání.