Bez vánočního stromečku si dnes jen stěží dokážeme představit oslavu Vánoc. Přitom to není zase tak dlouhá doba, kdy se tento zvyk stal neodmyslitelnou tradicí v našich domácnostech. Jaký je původ této tradice a jak se v průběhu času měnil způsob dekorace nebo dokonce stromky jako takové?
Původ tradice
O počátku zdobení vánočního stromku se vedou debaty. Jedna verze říká, že jde o výmysl domácností bohatých měšťanů, druhá pak, že je to dávný pohanský zvyk, kdy germánské kmeny o zimním slunovratu uctívaly boha Wotana a Keltové boha Slunce.
Zvyk zdobit vánoční stromek tak, jak jej známe dnes, pochází z Německa zhruba z poloviny 17. století. Odtud se šířil dále po Evropě, především do měst a domovů bohatších rodin. Venkovské domácnosti tradici přijaly až o něco později. V Čechách byl první vánoční stromeček spatřen za okny libeňské vilky ředitele Stavovského divadla, pana J. K. Liebicha, a to roku 1812. Dokonce až do první světové války se nejčastěji zdobila jen jedlová či smrková větev, popřípadě špička, které se říkalo Chvojka.
Zdobení a osvětlení
Původně se stromeček zavěšoval nad štědrovečerní stůl špičkou dolů, což vede k zamyšlení nad způsobem, jakým by se dnes stromky na náměstích měst a obcí instalovaly. Ozdoby byly zprvu velmi skromné, zpravidla se jednalo o malá jablíčka, hrušky, vlašské oříšky, mandle nebo čerstvě upečené a voňavé perníčky. Až později, zejména pak u bohatších měšťanů, se začaly na stromečky zavěšovat i jiné než jen jedlé dekorace. Zprvu to byly slaměné ozdoby, které si lidé vyráběli sami doma, později i nákladné foukané ozdoby ze skla, jejichž obliba přetrvává do dnešních dnů. O Štědrém večeru se na vánočním stromečku zapálily malé svíčky, aby dotvořily kouzlo svátečního okamžiku a děti zazpívaly koledy, za které byly odměněny drobnými dárečky. Dnes již svíčky v mnoha domácnostech nahradilo elektrické vánoční osvětlení, které je mimo jiné výrazně bezpečnější.
Budoucnost vánočního stromečku
Tradice procházela obměnou a mění se i dál. Klasické živé stromky začínají nahrazovat umělé vánoční stromečky, které mají vůči nim nejednu přednost. Ceny živých stromečků rok od roku rostou, přitom se nezřídka stává, že po 14 dnech končí živý stromeček na smetišti nebo v lepším případě v krbu. V dnešních přetopených domovech pak jehličí ze stromečku brzy opadá a stávají se i takové případy, kdy již na Štědrý den nemá stromeček takřka žádné zelené jehličí, kterého je naopak plno na koberci, ze kterého ho děti a domácí mazlíčci rádi roznášejí po celém bytě.
Kromě výše uvedených argumentů však existují i další důvody, proč si lidé pořizují umělé vánoční stromky místo živých. Pro někoho je to možná překvapením, ale existují lidé, kteří jsou na živé stromečky alergičtí. Stačí si však uvědomit, že stromečky rostou několik let, přičemž za tu dobu se do kůry a jehličí může dostat velké množství plísní, pylů jiných rostlin a dalších látek, které u někoho mohou vyvolávat alergické reakce. Pokud se pak během zdobení poškodí kůra a jehličí, dojde k uvolnění těchto látek a u vnímavých osob je zaděláno na nepříjemné problémy. V teplém prostředí našich domovů je pro plísně žijící na povrchu stromečku ideální klima k jejich bujení, čemuž nepomáhá ani skutečnost, že jsou živé stromečky uříznuty již několik týdnů před Vánocemi a skladovány ve vlhkém prostředí jeden na druhém.
Velkou výhodou umělých vánočních stromečků je také jejich pevná konstrukce, která na rozdíl od tenkých větviček živých stromečků umožňuje zavěšení většího množství ozdob. Při moderním způsobu zdobení je neocenitelnou výhodou možnost zahnout konce větviček tak, že bez problémů udrží zdobící organzy, aniž by se jakkoli posunovaly a tím narušovaly zamýšlený design. Navíc u kvalitních stromečků je jehličí vyrobeno ze samozhášivého materiálu, který snižuje riziko vzniku případného požáru například vlivem vadné žárovky vánočního osvětlení.
Pokud stále ještě váháte, zda dokáží umělé vánoční stromky nahradit ty živé, podívejte se třeba na web NEJSTROMECKY.cz, kde naleznete ty nejkrásnější umělé vánoční stromečky, jaké se jen na světě vyrábějí. Jejich reálný vzhled totiž napovídá, že dost možná ano.