Mateřské mléko je velice důležité pro správný a spokojený růst každého miminka.
Hlavní složky mateřského mléka
Mateřské mléko obsahuje vyvážený poměr živin důležitých pro správný růst i vývoj miminka. Jedná se o bílkoviny, obranné látky, tuky, sacharidy nebo minerální soli. Ty představují hlavní části mateřského mléka. U každé maminky je však složení unikátní. Má na něj vliv genetika, frekvence kojení nebo strava. Ta velkou měrou ovlivňuje jak složení, tak i chuť mléka. Mateřské mléko představuje důležitou prevenci pro zdraví miminka a může jej chránit před některými chorobami.
Mlezivo
To se objevuje na počátku kojení. Obsahuje větší množství obranných látek, bílkovin a minerálů a méně cukrů a tuků. Je důležité právě v prvních okamžicích života. Plnohodnotné mateřské mléko se začne tvořit zhruba týden až dva po porodu.
Strava maminky během kojení
Maminky by měly, během kojení, upravit jídelníček. Důvodem je především ztráta energie, živin, vitamínů a minerálů. Strava by měla být nejen pestrá, ale také kaloricky vyvážená. Měla by obsahovat vyšší množství bílkovin, vitamínů a minerálních prvků. Strava by měla obsahovat větší množství hořčíku, kyseliny listové, železa, niklu, jódu, vápníku a vitamínů skupiny B.
V jídelníčku by se měly objevovat ovoce a zelenina, maso, vejce, luštěniny, mléčné produkty, obiloviny, rýže, brambory, mořské ryby, oleje rostlinného původu, dostatek tekutin (voda, neslazené čaje).
V prvních měsících by se jídelníček měl obejít bez potravin, které způsobují nadýmání – čerstvé pečivo, luštěniny, květák, zelí, kapusta, česnek, cibule nebo produkty kynutého charakteru. Pozor při konzumaci alergenů, jídel sladkých nebo čokolády. Vhodné nejsou sycené nápoje, ovocné džusy či slazené limonády. Také je dobré omezit konzumaci kávy s obsahem kofeinu nebo zeleného čaje.