Novinky Pro maminky

Jaké obtíže se mohou objevit po porodu?

Po narození dítěte opět prochází ženské tělo celou řadou změn a stavů.

Vyčerpání

Porod je pro každou maminku velmi vyčerpávající. I když se nacházíte v dobré kondici, po porodu je potřeba odpočívat. Zkuste týden nebo dva omezit návštěvy a telefonáty. Získáte tak trochu času pro odpočinek a zvyknete si na nového člena vaší domácnosti.

Křeče

Po porodu se děloha začíná stahovat do své normální velikosti. Během tohoto procesu můžete pociťovat mírné křeče. Obvykle odezní do jednoho týdne. Pokud to není váš první porod, křeče mohou mít vyšší intenzitu. Vaše děloha potřebuje více pracovat, aby se vrátila do svého původního stavu. I kojící matky mohou občas pociťovat drobné křeče během kojení.

Krvácení

Po porodu se může objevit vaginální výtok. Obsahuje krev a výstelku dělohy. Během několika týdnů mění svoji barvu z jasně červené na růžovou a později bílou. Krvácení může být intenzivnější s vaší zvýšenou aktivitou. Mohou se objevit i malé sraženiny.

Zácpa

V prvních týdnech po porodu se může objevit zácpa. Jak ji eliminovat? Tělu dodávejte dostatek tekutin. Do jídelníčku zařaďte potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Patří sem zelenina a ovoce (datle, fíky, sušené švestky) nebo potraviny celozrnné. Dobrá jsou i probiotika.

Hemoroidy

Ty se mohou objevovat již ke konci těhotenství. Po porodu časem zmizí. V lékárně jsou k dostání účinné krémy a masti. Také pomáhají sedací koupele.

Změny nálad

Není ničím neobvyklým střídání nálad během prvních týdnů po porodu. Mezi příznaky patří bezdůvodný pláč, snížené soustředění, podrážděnost, netrpělivost, úzkost nebo neklid.

Péče o zdraví

Abyste zůstala po porodu zdravá, zařaďte do svého jídelníčku výživné pokrmy. Nezapomínejte na listovou zeleninu, ovoce a libové maso. Vhodné jsou i mléčné produkty. Nutností je dostatek tekutin, především v případě, kdy kojíte.