Domov

Kůže i dřevo vyžadují péči

Kůže i dřevo jsou přírodní materiály, ze kterých se vyrábějí nejrůznější předměty. Ať už jde o kožený nábytek nebo boty, o dřevěný nábytek, dům ze dřeva nebo různé zahradní doplňky, vše vyžaduje speciální péči, aby se struktura těchto přírodních materiálů udržela co nejdéle v přirozeném stavu.

Kůže je jedním z nejkomfortnějších materiálů. Kromě toho, že je příjemná v kontaktu s tělem, má i další výhody, kterými jsou například pevnost a trvanlivost. Ovšem aby si kůže tyto vlastnosti uchovala, je třeba o ni řádně pečovat. 298200-46220-7Například kožený nábytek stačí pouze otřít navlhčeným hadříkem od prachu, ovšem jednou za čas se například kožená sedací souprava nebo kožená křesla musí impregnovat speciálním přípravkem, který udrží kůži vláčnou. Stejně tak to platí pro koženou obuv, kterou bychom neměli umývat vodou, ale ošetřovat vhodným krémem na boty, nebo včelím voskem. Podobně je nutné zacházet s koženými obleky a dalšími výrobky z kůže.

Péči vyžaduje i dřevěný nábytek a různé dřevostavby. Pokud máme například dřevěný plot kolem pozemku, nebo zahradní nábytek ze dřeva, existují vhodné přípravky, které prodlouží dřevo životnost. Nevhodné jsou laky, které vytvoří na povrchu sice krásnou glazuru, ovšem vlivem počasí se lak začne po čase loupat a nezbývá, než jej pracně oškrábat nebo opálit.

images (2)Mnohem lepší jsou laky lazurovací, které se do dřeva vsáknou a přitom ponechají dřevu jeho přirozený vzhled a strukturu. Lazurovací laky se prodávají v několika barevných odstínech a po jejich aplikaci se nemusíte o dřevěný venkovní nábytek či plot pár let starat. Pak stačí nátěr jen obnovit, aniž byste museli starý lak odstraňovat.

Rozdílnou péči musíte věnovat běžnému dřevěnému nábytku v interiéru. Pokud se jedná o různé dýhy a dřevotřísky, jsou natřeny lakem většinou již od výrobce. Pak stačí jen stírat prach a občas jemně přeleštit leštěnkou na nábytek. O něco jiné je to v případě nábytku z masivu, u kterého chceme ponechat přírodní vzhled. Abychom mohli vnímat krásnou vůni dřeva například u postelí z masivu, ponecháme dřevo bez jakéhokoliv nátěru a ošetřujeme ho pouze suchou jemnou prachovkou.