Cestování

Kde najdete Čertovy hlavy

Čertovy hlavy hledejte nedaleko Mělníka v borových lesích, které pokračují nádherným Kokořínským údolím. Když pojedete z Prahy směrem na Českou Lípu, projedete Mělníkem a přijedete do obce Želízy, vydejte se od zdejšího obecního úřadu po modré turistické značce až dojdete zhruba po půl kilometru k Čertovým hlavám.

Jsou to asi 9 m vysoké skalní reliéfy dvou obřích čertovských hlav vytesaných do pískovcových skal. Jejich autorem byl lidový sochař Václav Levý, který toto své unikátní přírodní dílo vytvořil v období romantismu v letech 1841-1846. Pokud jde o úctyhodné rozměry čertových hlav, tak se z hlediska českých poměrů jedná o naprosto jedinečné a impozantní dílo. Bohužel Čertovy hlavy trpí tím, že jsou vytesány do pískovce, který se drolí, podléhá povětrnostním vlivům a bohužel je poškozují i někteří neukáznění lidé, kteří se po nich snaží lézt.

Čertovy_hlavySochař Václav Levý byl ve svém mládí velice činný a kromě Čertových hlav vytesal v jejich okolí i další díla. Před blízkou jeskyní Klácelka můžete obdivovat spící Blanické rytíře nebo husitské vojevůdce Jana Žižku a Prokopa Holého. Nezapomněl ani na trpaslíky, kteří jim kovají zbraně.

Z obce Želízy je to zhruba 10 km na Kokořín, a jelikož je tento kraj ideální pro cykloturisty, můžete se vydat na kole po několika zajímavých trasách. Rovněž pro pěší turisty jsou zdejší lesní cesty hotovým turistickým rájem. Po celém Kokořínsku naleznete snad za každým rohem nějaký bizarní skalní útvar. Můžete se vydat třeba na výlet k Pokličkám, což jsou sloupovité pískovcové skály, na jejichž vrcholech jsou ploché kameny silně připomínající pokličky. Odtud po modré značce dojdete k Obří hlavě, vedle níž sedí gigantická skalní Žába. Když se na rozcestí dáte po žluté, můžete se poklonit úctyhodnému Faraonovi. Za ním můžete pokračovat po zelené a napojit se opět na modrou, která vás zavede na parkoviště pod Pokličkami. Budete mít za sebou okruh měřící pouhých 5 km, který je ovšem nabitý úžasnými zážitky.