K vánocům patří i hrnkové květiny

K nádherné vánoční atmosféře patří nejen jmelí a ozdobené větvičky, ale i květiny živé a hrnkové. Mezi tradiční vánoční květiny v květináči se řadí azalka, brambořík a prim hraje vánoční hvězda. Víte však, jak o ně pečovat, aby byly dlouho krásné?

Azalka

K vánočním dnům patří azalky s květy červenými nebo bílými. Je to květinka, která pochází z Číny a Japonska. Kvete asi 6 – 8 týdnů. Ideální teplota pro tuto rostlinku je kolem 15ºC. Je náročná na vodu, proto by zemina v květináči měla být vždy vlhká. Pozor na vápník ve vodě, ten azalka nemá ráda. Ideální voda pro zálivku je dešťová nebo změkčená. Pokud se vám podaří dodržet všechny tyto podmínky, azalka se vám odmění záplavou nádherných květů.

Brambořík

Bramboříky jsou oblíbené především díky nádherným pestrobarevným květům. Mohou se vyskytovat hned v několika barevných variantách – bílá, růžová, fialová nebo červená až karmínová barva. Brambořík je klasická vánoční hrnková květinka, kterou lze také použít do celé řady vánočních aranžmá. Mají rády chladnější místa, v teple rychle odkvétají. Ideální je pro ně polostín a teplota mezi 12 – 18ºC. Ideálním místem je proto kuchyně či ložnice.

Kromě klasických bramboříků se začínají objevovat i minibramboříky, které lépe snášejí pokojovou teplotu. Zálivka je ideální do misky. Jakmile květy odkvetou, odstraňte je i se stonkem.

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda je tradiční vánoční dekorace. Její domovinou je Mexiko. V současné době jsou dostání nejen klasické květiny s červenými listeny, ale jejich barvy mohou být růžové či lososové, některé dokonce nažloutlé. Objevují se již i odrůdy, které mají lisetny dvoubarevné. Rostlina vyžaduje stálou pokojovou teplotu, která by se měla pohybovat v rozmezí 16 – 20ºC. Také půda by měla být dostatečně vlhká. Umístěte ji na místo s dostatkem světla, ale neměly by na ni dopadat přímé sluneční paprsky. Jako zálivka je ideální vlažná voda. Rostlinka nemá ráda suchý vzduch, to jí pak začnou opadávat listy, nedávejte ji tedy do blízkosti topení.

Renata Bachtíková

Learn More →