Doporučujeme

Jak pečovat o šperky z chirurgické oceli?

Chirurgická ocel je odolná, i ona ale potřebuje náležitou péči. V tomto článku vám poradíme, jak byste se o svoje šperky měli starat.

Dámské řetízky z chirurgické oceli mohou vypadat k nerozeznání od některých drahých kovů. Aby vám ale dlouho vydrželi, musíte se o ně důkladně starat. V tomto článku vám tedy přinášíme několik tipů, jak vaše dámské nebo pánské řetízky z chirurgické oceli udržet v dobré kondici.

Před spaním je odložte

Dětské řetízky z chirurgické oceli, ale také pánské nebo dámské, by se mohli během spánku poškodit. Pokud tedy chcete zabránit škrábancům během spánku, raději je odložte. A to nejen před spánkem, ale také před sportem nebo manuální prací. Kromě mechanických poškození by totiž mohlo postupně dojít například k poškození vlivem oxidace, kterou způsobuje pocení.

Šperky pravidelně čistěte

Jestliže váš řetízek, prsten nebo jiný šperk necháte na pospas okolnímu světu, pak vám vydrží jen několik let. Jestliže ale chcete, aby vám vydržel o něco déle, měli byste jej pravidelně čistit. Chirurgická ocel je přitom poměrně nenáročná na čistění, takže to zvládne opravdu každý.

Co k tomu budete potřebovat? Vystačíte si s měkkým hadříkem a jarovou vodou. Při čištění poté postupujte podle následujících kroků:

Do misky nalijte teplou vodu a do ní přidejte několik kapek prostředku na mytí nádobí. Do jarové vody namočte hadřík a lehce jej vyždímejte.

Lehce vyždímaným hadříkem následně jemně otřete vaše šperky z chirurgické oceli. Tento proces opakujte do doby, dokud nebude úplně čistý.

Další hadřík pak namočte do čisté a teplé vody. Tím pak otřete svůj šperk, abyste jej zbavili usazeného saponátu a jarové vody.

A tím máte čištění za sebou. Nyní stačí suchým hadříkem šperk otřít a nechat jej uschnout. Pokud chcete, aby byl váš řetízek nebo prsten dokonale lesklý ještě jej leštícím hadříkem nebo papírem naleštěte. Tento proces opakujte jednou za několik týdnů nebo měsíců, aby vám vaše šperky vydržely co nejdéle.