Pro kvalitní život je velice důležitá rovnováha hormonů. Pokud hormony nejsou v rovnováze, dostavuje se celá řada příznaků – padání vlasů, nadváha, nepravidelná či silná menstruace, pocení a návaly či nespavost. Existuje celá řada hormonálních léků.
Hormony však lze srovnat i přírodní cestou. Výběr léčby je však individuální. Také záleží na intenzitě a četnosti příznaků.
Hormonální terapie
Hormonální terapie bývá účinnější při akutních příznacích – bolesti hlavy, návaly horky a nadměrné pocení, závratě, bušení srdce. Také je účinnější u potíží močopohlavních. Pomáhá zlepšit inkontinenci, pozitivně působí při potížích poševních a urologických. Její hlavní význam je však prevence chorob kardiovaskulárních a osteoporózy.
Není však vhodná při výskytu karcinomu prsu nebo dělohy, u hlubokých žilních trombóz, při zánětech jater a gynekologickými chorobami či potížemi. Vždy je nutné speciální posouzení a individuální přístup. Také záleží na celkovém zdravotním stavu každé ženy.
Přírodní způsoby
Menopauza není nemoc, ale fyziologický proces, kterým projde každá žena. U každé však probíhá trochu jiným způsobem. Můžeme na něj své tělo připravit a pomoci mu i přírodní cestou.
- Cvičením podpoříte nejen kondici, ale i zdraví
Hormonální systém je důležitý pro naše celkové zdraví a pohodu. Zodpovídá za řízení metabolických procesů v těle. Pokud si chceme zachovat dobrou kondici, je potřeba pro to také něco udělat. Jednou z možností je i pohyb a cvičení. Vyzkoušejte například hormonální jógovou terapii, která je nejenom účinnou prevencí, ale podpoří i samoléčivé a regenerační schopnosti našeho těla.
- Zdravé mlsání
Víte něco o superpotravinách? Jsou nenápadné, ale přesto vám mohou pomoci dostat hormony do rovnováhy.
Maca (peruánský ženšen) působí jako prevence proti osteoporóze, vhodná je i při nižší imunitě, depresích a neurózách, sexuálních poruchách, vypadávání vlasů a nepravidelné menstruaci.
Spirulina je sladkovodní řasa, která obsahuje velké množství železa a vitamín B12 a A. Podpoří energii a pomáhá v boji proti únavě. Díky velkému obsahu fytochemikálií pomáhá snižovat příznaky menopauzy a snižuje riziko výskytu některých druhů rakoviny.
Semínka chia obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, díky čemuž pomáhají snižovat krevní tlak. Chrání pokožku před volnými radikály a tím zpomalují procesy jejího stárnutí.
- Mohou pomoci i některé bylinky
Bylinky, které pomáhají překonávat některé potíže spojené s menopauzou, obsahují fytoestrogeny, které jsou podobné ženským pohlavním hormonům.
Šalvěj lékařská je účinná proti návalům horka a pocení. Popíjet můžete po celý den vlažný odvar.
Třezalka tečkovaná se používá proti depresím, úzkosti a stresu. Kromě toho zlepšuje i krevní oběh. Denní dávka jsou dva šálky, účinkuje však až po delší době. Pozor si dejte v případě, že se chystáte slunit, zvyšuje totiž citlivost na světlo.
Červený jetel obsahuje velké množství fytoestrogenů. Pomáhá zlepšit náladu, podpoří dobrý spánek, snižuje riziko řídnutí kostí, působí jako prevence proti rakovině prsu.
Kozlík a meduňka podporují zdravý spánek.
Chmel otáčivý také obsahuje fytoestrogeny a díky svým sedativním účinkům má příznivý vliv především na psychické a neurotické potíže, které se v menopauze objevují. Najdeme jej v celé řadě přípravků – uklidňující čajové směsi, kapky či tinktury.
- Úprava jídelníčku
Nepříjemné projevy spojené s menopauzou ovlivní i skladba jídelníčku. Měly by se v něm objevit mořské ryby, rostlinné oleje lisované za studena, ořechy, luštěniny, sója (tofu, sójové mléko), lněné semínko a vejce. Vhodné je i větší množství citrusových plodů a pokrmy obsahující sóju. Játrům ulevíte očistnými kúrami (bylinkové čaje – pampeliška, máta nebo kopřiva).
Nevhodné jsou potraviny příliš sladké, slané, kyselé či kořeněné. Z nápojů je to pak především alkohol, příliš velké množství kofeinových nápojů a nápojů slazených.