Novinky Zdraví

Bolestivá menstruace IV.

Nakonec nedrastickou pomoc od menstruační bolesti můžete hledat v „babských radách“, přenášených z generace na generaci, ze zkušenosti na nezkušenost, popřípadě z vědních perliček…

 

Tak například:

Jídelníčkem ke hravé menstruaci

Každý už má zakořeněné jiné chutě, ale zkuste je oživit o vitamíny, které vám třeba ještě chybí, a hlavně o vitamíny, které jsou obsažené v ovoci a zelenině. Například B6 totiž působí proti nepříjemnému nadýmání, když se každý měsíc cítíte jako v devátém měsíci těhotenství. Dále se obohaťte o vitamín C, železo (to ztrácíte s krvácením), vápník (k posílení kostí, které v tuto dobu pracují) a hořčík (proti křečím a únavě). V tento „ženský čas“ se důrazně doporučuje jíst banány a avokádo, oříšky a semínka, špenát, ryby, kuřecí maso, sójové potraviny a celozrnné pečivo (pro trávení a proti zácpě).

Hodně také pijte vojtu a omezte sůl, sladká (dělají neplechu v pochvě) a tučná jídla. Také kofein, ten údajně díky svým povzbuzujícím účinkům, vaše bolesti znásobuje.

 

menstruaceHýčkání sebe sama

V této sekci se nabízí masáže nebo sport. Sport osobně nevím… Pamatuji si na svá školní léta, kdy nás, menstruující holky, nutila učitelka tělocviku, aktivně působit ve vybíjené, v běhu okolo celé tělocvičny, nebo provádět gymnastické cviky. Hlavně se přepínat. Dodnes mám trauma, jen si na to vzpomenu, při mé menstruaci, kdy jsem schopna nehty škrábat omítku a lézt po zdi, jaké mám (i dvanáct let poté) bolesti. Ale každé tělo je jiné a čemu bych osobně nejvíce věřila, je sex a všeho léčivá jóga, kterou můžete praktikovat i doma.

 

  • Jóga – přemluvte se alespoň k poloze zajíce, neboť ta je právě účinná na bolest. Zkuste i další podobné cviky viz obrázky.

menstruaccmenstruacmenstr

  • Cviky podle metody Ludmily Mojžíšové – vhodné také pro početí, kdy podle průzkumů otěhotní sedm z deseti žen, dále při sexuálních potížích, inkontinenci apod.
  • Aerobikale nepřepínat se!
  • Plavání
  • Sexpokud je vám i partnerovi při menstruaci po chuti, respektive pokud se partner obětuje. Dbejte na zvýšenou hygienu.

 

Hlavní pravidlo hýčkání se o tomto čase však zní – být v teple. Odpočívat, schoulit se pod deku a dejte mi všichni pokoj – to známe každá a nikdo se na nás za to nemůže zlobit. Výborná je také pomoc termoforu, který si naplněný převařenou vodou, položte na podbřišek. Skvělá je ale také horká sprcha nebo krátká koupel v horké vodě s pomocníky z kuchyně – s rozmarýnem nebo tymiánem. Ani v práci se kvůli společenským pravidlům během svých dnů přece nebudete škrtit v upnutém oblečení zvlášť, když otékáte a bolí vás celý člověk, byť to v sobě na veřejnosti tutláte.

 

To masáž je jiná dřina a nikdy k ní nemusí být důvod. Jestli se ale stydíte a nechcete, aby na vás někdo cizí sahal, udělejte si dobře samy:

  • Masáží břichas tou začněte nejlépe už týden před očekávanou menstruací. Každý den si olivovým nebo olejem ze sladkých mandlí masírujte bříško. Do oleje můžete také přidat levandulovou silici na uklidnění, přesněji dvě až tři kapky. Požádejte partnera o masáž beder…
  • Masáží akupresurních bodů – ty se nachází na chodidlech. Jemně stlačte palci a konečky ostatních prstů body v prohlubinách obou stran pat a po dobu několika minut opakujte…

 

Možností na trhu i mimo něj k léčbě bolesti je nespočet. Samy si vyberte tu pravou. Nakonec jediné jisté je, že ženské dny jsou hotové galeje a naši muži nemají ani ponětí, co musíme přetrpět…