Zázvor – přírodní všelék

Zázvor a jeho léčivé účinky znali již Indové a Číňané před více než třemi tisíci lety a díky zámořským výpravám se rozšířil po celém světě. Ve středověku to bylo dokonce jedno z nejvíce používaných dochucovadel v Evropě.

V současné době je oblíbený po celém světě a to především díky své výrazně palčivé chuti, kterou mu dodávají esenciální oleje. Kromě ní má v sobě celou řadu vitamínů (A, B1, B2, C, E) a minerálních látek (sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo). Typickou pikantní chuť má na svědomí gingerol. Zázvor je, díky svým účinkům, vyhledávaný jako lék na celou řadu zdravotních potíží.

Využití zázvoru

Léčebné účinky – zázvor má (v nejrůznějších podobách) kladný vliv na trávicí trakt – pomáhá při pálení žáhy a nadýmání, podporuje trávení a chuť k jídlu. Podporuje organismus proti rakovině. Také stimuluje krevní oběh a snižuje cholesterol. V období viróz vám pomůže posílit imunitu, působí jako prevence proti rýmě a chřipce, má protizánětlivé účinky.

Zázvor v kuchyni – je velice oblíbeným dochucovadlem pokrmů z mořských živočichů, kachního a vepřového masa, jako hlavní složka limonád, ale lze jej přidat i do sladkých moučníků a cukroví.

Různé podoby – sušený se dá používat při vaření, pečení, do polévek, omáček, sladkého pečiva nebo jako přísada různých kořenících směsí (např. kari). Čerstvý využijete opět při vaření a pečení, v létě je zněj výborná limonáda, v zimě čaj. Nakládá se do medu, cukru nebo etanolu a dále se využívá jako součást bonbonů, lízátek a žvýkaček nebo jako příloha k sushi. Kandovaný zázvor je zdravá pochoutka pro mlsání nebo jej můžete přidat do pečených, či nepečených moučníků. Velice oblíbené je, v poslední době, i zázvorové pivo, které má, hlavně v létě, osvěžující chuť a výborně chutná ke grilovaným masům, či zelenině.

Zázvor v kosmetice – po extraktech zázvoru sahají tvůrci parfémů (většinou bývá v hlavě nebo srdci parfému – to, co ucítíte ihned po aplikaci), jeho aromatických efektů je využíváno i ve vonných svících nebo aroma olejích. Najdete jej také ve sprchových gelech, koupelových olejích nebo šamponech. Tady vstupují do popředí dezinfekční účinky a schopnost prokrvení pokožky. Z těchto důvodů se přidává i do čistících krémů, krémů na ruce nebo pleťových masek.

Pozor, se zázvorem to však nepřežeňte, neboť doporučená denní dávka jsou 4 gramy, jinak si přivodíte zažívací potíže.

Renata Bachtíková

Learn More →