Domov Rodina Sex & vztahy

Emocionální nevěra může být horší než fyzická

Většinu žen více ranní fakt, že se jejich manžel, či partner zamiloval do jiné ženy, než když zjistí sexuální úlet bez emocí. Muži to mají přesně naopak.

Vztah bez sexu může mít stejnou intenzitu, jako ten sexuální a tudíž může mít pro nás katastrofické důsledky. Emocionální nevěra je vlastně citové spojení dvou osob. Kamarádský vztah bez sexu může mít pro manželství či partnerský vztah vážnější důsledky, než „jednorázový úlet“. Pokud máte emocionální vztah, převádíte vlastně veškerou energii, čas i pozornost na někoho jiného, než je osoba, se kterou žijete v oficiálním vztahu. Vytváříte silné citové pouto, které může být silnější, než to sexuální.

Proč?

Přátelství s opačným pohlavím vyvolává jakési souznění, které můžeme považovat za rizikové. Intimitu také prohlubuje sdílení myšlenek, obav a nadějí. Mělo by být součástí stálého partnerského vztahu, nikoli vztahu přátelského. Váš partner by to mohl považovat za zradu a ztrátu důvěry. Jestliže se svěřujete kamarádovi s tím, co vám v partnerském vztahu chybí, dáváte tak najevo, že jste k dispozici pro někoho jiného. Svůj vztah ohrožujete i tím, že se těšíte na setkání s kamarádem. Tyto pocity totiž uvolňují dopamin (funguje jako odměna). Jestliže budete s kamarádem trávit hodně času, začnete jej upřednostňovat před ostatními, budete – li bez něj, budete podráždění a nešťastní, přestanete si užívat aktivity s partnerem, či rodinou.

girl-1064659_960_720V současném světě moderních technologií dostává emocionální nevěra jiný rozměr. Díky internetu a mobilním telefonům vzniká tato forma nevěry velice snadno a efektivně se rozvíjí. Rychle způsobuje destrukci vztahů. Fyzickou nevěru nemusíte často ani odhalit, zvláště tehdy, jednalo – li se o jednorázový úlet. Emoční „zahýbání“ se stává časem patrné. Platonické lásky intenzivně živené elektronickou komunikací bývají často velmi intenzivní, mnohdy až na hranici závislosti. Napomáhá tomu i rozmach sociálních sítí. Vaši imaginární přátelé se o vás zajímají víc, než partner či partnerka, lajkují každý váš příspěvek, každou fotografii…

Za vznikem emoční nevěry stojí mnohdy i dnešní uspěchaná doba, lidé tráví daleko více času v práci, než s rodinou. Možná by stálo za zamyšlení, co je pro nás důležitější – zaměstnání, přátelé nebo rodina?