Statistiky nesmíme zavrhovat, mají podstatný význam pro odborníky. Bohužel, pro nás jako veřejnost příliš užitečné nejsou, spíše nám škodí. Není dne v týdnu, kdy by se ve zpravodajském vysílání neobjevily statistická čísla, která nás informují o počtu dopravních nehod, úmrtí na rakovinu atd. Některá čísla se zdají být nadhodnocena, a pokud skutečně jsou, důvodem je jistě prevence resp. předcházení ztrát na životě, zdraví a majetku.
Ovšem, ve spousty lidech tyto informace vyvolávají spíše obavy a strach. Pokud se ale blíže nad tématem zamyslíme, sečteme-li dohromady všechna předložená statistická data, resp. počty úmrtí a nemocných na různé typy rakoviny a další vážné nemoci za jeden rok, nabydeme dojmu, že zdravých Čechů je pouze několik stovek. Tomu tak samozřejmě není. Je jasné, že nelze zlehčovat vážnost celé situace, ale nadsazená čísla veřejnosti do jisté míry příliš nepomohou. V prevenci samotných Čechů zajisté mohou pomáhat, ale za předpokladu, že lidé mají nad problematikou jistý osobní nadhled. V lidech, kteří jsou chorobně důvěřivý, mohou média snadno vyvolat paniku a strach. Lidé se stále kontrolují, a při sebemenší nevolnosti přičítají příznaky vážným chorobám. Dokáží u sebe vyvolat nepříznivý stav, který se odráží na jejich vnitřní psychice, a začlenění těchto jedinců do běžného života není snadnou záležitostí.
Naše doporučení
Nevěřte nikdy nepodloženým informacím, jako jsou diskuzní fóra, kde si uživatelé vyměňují informace a především své zkušenosti. Nikdo Vám nezaručí jejich 100% objektivitu. Sami uživatelé, kteří informace poskytují, mohou mít data načtena z neoficiálních zdrojů, které nejsou lékařsky podložené. Pokud se necítíte ve své kůži, je dobré navštívit rodinného lékaře, který Vám po konzultaci se specialisty určí správnou diagnózu, a zahájí Vaší léčbu.
Ivana K.