Většina žen má frustraci z toho, co všechno může hormonální nerovnováha způsobit. Když kolísá hladina hormonů, můžeme se cítit rozzlobené, emocionálně unavené, náladové, trpíme rozpaky z tvorby akné.
Co jsou to hormony?
Hormony jsou produkty žláz a řídí většinu našich tělesných funkcí, od těch nejjednodušších (hlad, spánek) až po ty složité (nástup puberty, regulace reprodukčního systému). I jen malá hormonální nerovnováha může způsobit velké životní změny.
Nadledvinky produkují kortizol, jež je úzce spjat se stresovými reakcemi. Vysoká hladina kortizolu však může mít vliv i na ženskou sexuální touhu a menstruační cyklus. Kortizol může být také faktorem vysoké hladiny úzkosti a deprese.
Vaječníky vylučují celou řadu pohlavních hormonů (estrogen, progesteron a testosteron).Tyto hormony řídí menstruační cyklus, plodnost a sexuální touhu. Také bývají spojovány s kognitivními funkcemi, zdravím prsou a kardiovaskulárního systému.
Další hormony jsou například leptin – ovlivňuje tělesnou hmotnost a tukové zásoby, melatonin – podporuje zdravý spánek nebo tyroxin, který reguluje srdeční tep a ovládá náš metabolismus.
Co hormonální nerovnováha působí?
Hormony musí být v rovnováze a tím našemu tělu pomáhají fungovat. Nicméně hormonální výkyvy u žen jsou velice časté.
Jaké jsou jejich příčiny?
Mezi nejběžnější patří předmenstruační syndrom, těhotenství a menopauza.
Nicméně jejich nerovnováhu může způsobovat celá řada dalších faktorů – nadváha, nedostatek spánku, nedostatek pohybu, snížení funkce štítné žlázy nebo diabetes.
Jak dostat hormony do rovnováhy?
Nejprve je potřeba zjistit příčinu hormonální nerovnováhy. Někdy postačí pouze provést některé drobné změny ve svém životním stylu. Jindy je potřeba použít některý z přírodních prostředků. Záleží však na příčinách…