Novinky Sex & vztahy

Jaké jsou známky hormonální nerovnováhy?

Pokud budete znát příznaky hormonální nerovnováhy, je snazší dostat je opět do správné rovnováhy. Někdy postačí provést pouze drobné změny ve svém životním stylu, jindy je potřeba využít některé přírodní přípravky.

Jak se hormonální nerovnováha projevuje?

Poruchy spánku

Prudký nárůst hormonu progesteronu může způsobovat špatný spánek. Hladina estrogenu a progesteronu se také snižuje po porodu. To může být příčinou toho, že ženy po porodu mají problémy se spánkem. Nízká hladina těchto hormonů je také úzce spjata s poporodními depresemi.

Změny nálad, úzkost a deprese

Hladina estrogenu v průběhu reprodukčního cyklu kolísá. Ženy s nižší hladinou tohoto hormonu jsou náchylnější k emočnímu stresu.

Břišní tuk a přírůstek hmotnosti

Hormony jsou spojeny s hmotností, proto hormonální nerovnováha může zhoršit proces hubnutí. V tomto případě je potřeba například změna jídelníčku, zařaďte do něj potraviny s vysokým obsahem vlákniny a potraviny nízkokalorické.

Pocení

Příznakem hormonální nerovnováhy může být i nepravidelné a nadměrné pocení. Hormony regulují teplotu vašeho těla a pokud nejsou v rovnováze, může dojít k většímu pocení.

Problémy s trávením

Stres má nepříznivý vliv na váš celkový zdravotní stav, protože stimuluje tvorbu některých hormonů. Nerovnováha estrogenu a některých steroidních hormonů ovlivňují mikroflóru ve střevech.

Bolesti hlavy a migrény

Hormonální výkyvy kolem menstruačního cyklu mohou způsobovat bolesti hlavy nebo dokonce migrény. Existuje celá řada faktorů, které tyto nepříjemné zdravotní potíže podporují (stres, únava). Vyzkoušejte některé přírodní přípravky nebo éterické oleje, které přinášejí uklidňující pocit (levandule, heřmánek, máta peprná).

Nízká sexuální touha

Jakákoli nerovnováha v hladině hormonů ovlivňuje i sexuální touhu. Estrogen je spojen se zvýšenou touhou, progesteron naopak touhu snižuje.