Ovulace je velmi krátký časový úsek několika vteřin, kdy dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku, které pak putuje dále vejcovodem, kde se může setkat se spermií. Jelikož nejsme schopni tento okamžik přesně zachytit, bavíme se o časovém úseku 1-4 dnů, k ovulaci může dojít v polovině cyklu, ale i nemusí, nicméně většinou proběhne jedna ovulace během cyklu (pokud je ovulací víc, vždy proběhnou v rámci 48 hodin).
Ad 1) Bazální teplota je jedním ze tří znaků plodnosti hodnocených symtotermální metodou. Pro každého člověka je charakteristická určitá základní teplota těla (u ženy je tato hladina ovlivňována estrogeny a gestageny), pro ženu zvlášť je typické, že v průběhu menstruace a v období před ovulací (folikulární fáze) je její teplota nižší…
Zato den po ovulaci teplota vzroste a je vyšší až do posledního dne před menstruací, kdy zase klesne. Vyšší teplota je indukována hormonem progesteronem, který začne produkovat žluté tělísko (luteální fáze).
Bifázická křivka
Tedy principem, na kterém funguje metoda měření bazální teploty, je rozdělení menstruačního cyklu na dvě fáze:
- Folikulární fáze (během ní naměříme nižší teploty)
- Luteální fáze (během ní naměříme vyšší teploty)
Pokud zakreslíme naměřené nízké teploty z folikulární fáze a vyšší teploty z luteální fáze do speciálního grafu, vznikne nám bifázická křivka.
Graf bazální teploty pak může vypadat takto:
Rozdíl teplot mezi folikulární a luteální fází se pohybuje okolo 0,2-0,5°C, zvláště při spodní hranici může být těžké odhalit ovulaci. Chce to ale cvik a alespoň čtvrtroční pozorování.
Příklad nižšího rozdílu teplot mezi oběma fázemi cyklu: