Sedavý životní styl – následek moderní doby

Chtěli byste vědět, jak se tento způsob života projevuje a jaký vliv má na lidský organismus? Začali jste přemýšlet, zda do této kategorie náhodou také nepatříte?

Tady je jednoduchý test. Zkuste se zamyslet: celý den sedím u počítače nebo na poradách, večer přijdu domů a usadím se na gauč k televizi. Poznali jste se? Pak je to špatné, i vy jste totiž „spadli“ do sedavého životního stylu.

Co s tím?

Při tomto způsobu života se člověk příliš nehýbe. Abyste se z něj vymanili, nemusíte zrovna chodit do posilovny nebo cvičit jógu, či další různá tělesná cvičení. Staří si vyjít na procházku, omezit sledování televize a občas jít třeba z práce domů pěšky. Tím nechceme říct, že je to ideální pro vaše tělo, ale už je to malý začátek něčeho většího.

Následky dlouhodobého sezení jsou nedozírné. Dostatečně se totiž nezapojují všechny svalové skupiny, které člověk používá při chůzi a pohybu. Tím pádem svaly chátrají a orgány začínají lenivět. Toto vše má za následek celou řadu zdravotních potíží, komplikací a nemocí. A na co se tedy můžete „těšit“? Určitě to jsou kardiovaskulární choroby, cukrovka, obezita, vysoký tlak a v neposlední řadě pomáháte urychlovat proces stárnutí. Začínají vám chřadnout a ubývat svaly.  Lidé s nedostatečným pohybem jsou mnohem náchylnější k stresu. A původcem jsme samozřejmě my. Rozhodli jste se něco pro sebe udělat tím, že budete chodit do posilovny nebo na nějaký druh cvičení. Špatná zpráva je, že tím škodu na svém těle neodčiníte. Obzvláště tehdy ne, jestli do tělocvičny pojedete autem nebo autobusem.

Některé profese se však bohužel jinak než vsedě dělat nedají. Tady je tedy alespoň několik drobných rad pro aktivnější život.

Protahování  – někdy stačí trochu protáhnou strnulé svaly a celé tělo, umožníte lepší průtok krve v těle. Protahovat se můžete i vsedě (skvěle se tak provádí například přetáčení páteře) a je – li vám to před kolegy nepříjemné, jde to třeba i na toaletě.

Chůze do schodů – výtah je ta snazší volba, ale jděte raději pěšky. Rozhýbete „přesezelé“ svaly a rozproudíte krev. Také trochu potrénujete klouby na kolenou, které dozajista potřebují pohyb.

Krokoměr – každý smartphone  jej má, snažte se ujít denně alespoň deset tisíc kroků.

Audioknihy – rádi čtete, spojte příjemné s užitečným a pořiďte si audioknihy. Dají se poslouchat kdekoli, cestou z práce nebo třeba při procházce nádhernou krajinou.

Jedna rada na závěr

Jestliže máte děti, uvědomte si, že jim předáváte své každodenní návyky. Dbejte tedy na to, aby už od útlého věku nevysedávaly u televize nebo počítače. Snažte se je nadchnout pro jakoukoli pohybovou aktivitu a sdílejte s nimi třeba společné procházky. Vyrážejte do přírody a využijte k tomu třeba i moderní technologie. Zkuste třeba geocaching, při kterém sice používáte telefon, ale zároveň musíte vynaložit nějakou tu pohybovou aktivitu.

Renata Bachtíková

Learn More →