Doporučujeme

Jízda na kole – nezapomeňte na reflexní prvky!

Jezdíte na kole rádi a často? Ať už to je jen tak, rekreačně, kdy se kocháte přírodou okolo, vyčistíte si hlavu a uděláte něco víc pro své tělo. Jindy zase berete jízdní kolo jako možnost přepravy do práce, na návštěvu k příbuzným, na bazén, za povinnostmi a podobně. Ať už to je jakkoliv, jste účastníci silničního provozu, proto je potřeba dodržovat jistá pravidla. Ani na kole nemůžete jet s tím, že si v restauraci dáte hned několik piv, které prolijete panáky. Nemůžete si také myslet, že vám všichni dají přednost, jelikož jste na kole. Další důležitou věcí je, že musíte zajistit viditelnost.

Cyklista jako účastník silničního provozu

Ne všude jsou cyklostezky, proto musíte čas od času jet také po kraji silnice. A jedete-li brzy ráno, pozdě večer nebo za snížené viditelnosti, musíte zajistit, abyste byli dostatečně viděni. Ať už chodci, kteří se vám vyhnou nebo řidiči, kteří musí mít přehled, že na kraji silnice mají cyklistu. Kolo musí disponovat povinnou reflexní výbavou. Do ní patří přední bílá odrazka, zadní červená odrazka, oranžové odrazky ve špicích kol, oranžové odrazky na pedálech z obou stran. Pro vlastní bezpečí je však dobré myslet také na přední či zadní světla, která mohou blikat nebo svítit.

Také cyklisté mohou uplatnit zviditelňující prvky. Raději neponechejte nic na náhodě a pořiďte si třeba reflexní vestu, pásky, samolepky, batohy a podobně. Být dobře vidět, zatímco jedete na kole, pro cyklisty znamená, že se jim vyhnout nejen chodci, ale především řidiči. Ti je vidí už z dálky a mohou tak lépe, bystřeji a rychleji zareagovat. Někdy se cyklista „jen vyhne kanálu“ který mu stojí v cestě a řidič auta již nestačí nic udělat. Myslete na svůj život. Stačí tak málo, reflexní prvky na kolo, které vás ochrání, případně dostatečně zviditelní.