Krása

Jak zhubnout do plavek?

Léto se rychle blíží a vy přemýšlíte, jak se zbavit přebytečných kil, která se objevila během zimního období. Podívejte se na některé tipy, které by mohly vaši snahu podpořit.

Z každé porce uberte čtvrtinu

Nikomu z nás se nechce převažovat každou porci. Rada je jednoduchá. Z každé denní porce jídla, kterou běžně konzumujete, uberte jednu čtvrtinu a nahraďte ji zeleninou. Má dostatek vody, malé množství kalorií, potřebnou vlákninu a tělu dodá celou řadu vitamínů a minerálů.

Nehladovte

Pokud vaše tělo pravidelně hladoví, začne šetřit a zpomalí se jeho metabolismus. Ideálním řešení jsou malé, ale časté porce jídla.

Pozor na cukr

Sacharidy jsou důležité nejen jako zdroj energie, ale i jako palivo pro náš mozek. Je však důležité správně mezi nimi vybírat. Nevhodné jsou sladkosti, pečivo z bílé mouky můžete nahradit výrobky celozrnnými, které navíc obsahují vlákninu. Ta vám pomůže zahnat hlad. Stejně to platí i o sladkých nápojích – slazená káva, limonády, uměle vyráběné džusy nebo alkohol.

Pomůže i koření

Chilli papričky, černý pepř, kurkuma, skořice, česnek či zázvor obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která přeměňuje kalorie na teplo. Také v nich nalezneme chemické látky jež ovlivňují činnost mozkových receptorů, které mají na starosti náš metabolismus.

Dostatek spánku

Ideální doba je sedm hodin. Pokud máte spánku málo, zpomaluje se metabolismus a může dojít ke zvyšování hmotnosti. Nedostatek spánku navíc zvyšuje krevní tlak a riziko vzniku některé z civilizačních chorob, mezi něž patří cukrovka. Během spánku dochází produkci hormonu leptinu, který má vliv na pocit sytosti.

Pohyb

Pohyb má vliv na výkonnost metabolismu, dokáže nastartovat spalování na vyšší výkon. Pokud máte více svalů, spálíte více energie i v případě, že jste v klidu.