Domov

Hortenzie ozdobí vaši zahradu i terasu

Hortenzie je opadavý keř s nádherným květenstvím, které bude zdobit vaši zahradu, či terasu od jara do podzimu. Přináší nám barvy v odstínech bílé, růžové, nachové modré a fialkové.

Zbarvení závisí na typu půdy – kyselejší způsobuje modré zbarvení květů, neutrální pak růžovou barvu. Barva se mění pouze v určité škále – například bílé květy mohou mít pouze odstíny růžové, či modré. Některé odrůdy mění barvu během stárnutí květů – například z bílé do červené a zelené, z modré a růžové po bordó, fialovou a zelenou. Někdy také můžeme najít na jednom keři květy v barvách modré, fialové i růžové. Květy vyrůstají z loňského dřeva, takže je nikdy nezkracujte až k zemi. Na jaře pouze odstraňte zmrzlé části.

Místo a výsadba

Tato rostlinka potřebuje polostinné místo, ale snese i plné slunce. V době růstu a květu potřebuje dostatečnou zálivku. Nebudete – li je zalévat, lehce zvadne. Pozor – nemá ráda tvrdou vodu. Je vhodná do skupinové výsadby, ale nádherná bude i samostatně, stačí – li vám jedna barva. Hodí se i do ozdobných, živých plotů. Na zimu je vhodné ji přikrýt chvojím, protože namrzá.

Hortenzie ozdobí nádoby na terase i byt 

Chcete – li touto nádhernou květinou ozdobit terasu či balkon, připravte si hlubší nádobu. Vzhledem k tomu, že se jedná o keř, potřebuje větší prostor pro kořenový systém. Tady se také nevyhnete stěhování do tepla v zimním období, proto by nádoba měla být z co nejlehčího materiálu (plast, terakot). Chcete – li, kvůli estetickým důvodům, použít například nádoby betonové, vsaďte květinu do nádoby plastové a spolu s ní umístěte do kamenné či betonové. Aby vám velká květenství vydržela nádherná co nejdelší dobu, připravte jim vhodné podmínky – květináč umístěte na světlé stanoviště, ale pozor na úpal. Vzhledem k tomu, že hortenzie milují polostín, ideální umístění pro ně bude na přistíněném místě. Také je potřeba pravidelně zalévat a dodávat dostatečné dávky živin. Před prvními mrazíky přemístěte květiny do světlých prostor, kam se nedostane mráz. Důležité je občas zalít, aby kořenový bal nezaschl.

V období květu můžete hortenzie naaranžovat do vázy. Lze je také usušit a použít do suchých vazeb.

Tip: Navštivte náš magazín o cestování