Novinky Zdraví

Bolestivá menstruace I.

Každá žena, která už zná své tělo, pozná, kdy přicházejí její dny, a to aniž by koukala do menstruačního kalendáře. Postačí ten pocit, to, že cítíte, že vám pracují kosti, to, že se vám mění chutě, anebo to, že pocítíte bolest…

Každý měsíc, my ženy, povětšinou umíráme v bolestech, bez nadsázky rovných poslíčkům. Pokud vás také trápí bolestivá menstruace, jste na správném místě, kde soustředím všechny možné dostupné lektvary a „drogy“…

Bolestivá menstruace (Dysmenorrhoea) trápí 75 % žen, především ve věku do 25 let. K jejímu zmírnění či k úplnému zmizení však často dochází až po porodu a někdy ani tehdy ne. Menstruace se u žen projevuje především silnými bolestmi v podbřišku a v bederní krajině. Dalším častým příznakem menstruace jsou však i průjmy (nebo naopak zácpa), nadýmání, nevolnost a zvracení. Tyto potíže jsou patrné zejména v prvních dvou dnech cyklu, kdy je menstruační krvácení nejsilnější.

 

K primární bolestivé menstruaci dochází díky zvýšené tvorbě prostaglandinů, vznikajících v děložní sliznici, které způsobují křečovité stahy dělohy.

menstruacni-cyklus
V případě té sekundární je pak na vině povětšinou cysta na vaječníku, endometrióza nebo myom (benigní nádor), zánět apod. Bolest bývá velice silná a bodavá (zejména, když tlačíte při močení) a je doprovázena dalšími příznaky dle daného problému, například bolest jen na jedné straně podle umístění cysty, žluté a zapáchající výtoky, nebo nadměrné krvácení (to nastupuje především v případě prasknutí cysty, kdy můžete trpět současně nechutenstvím, nauzeou, nadměrnou slabostí, únavou a závratí – což je typické a nebezpečné zejména pro anemičky, které i malou ztrátou krve strádají).

 

Už z těchto důvodů apeluji na vaše pravidelné návštěvy gynekologa. Benigní cysta se dá okamžitě vyléčit nasazením hormonální antikoncepce (v mém případě zafungovala po dvou dnech), pokud ale nechce zmizet, doporučuje se laparoskopie.

 
Pokud se však nakonec jedná pouze (nebo spíš naštěstí) o primární formu bolestivé menstruace, máte na výběr ze dvou cest. Vydáte se tou lékařskou nebo zkusíte přírodu?