Babské rady XIV.

Třapatka nachová (echinacea) v Evropě neroste divoce, ale hojně se pěstuje na zahrádkách jako dekorativní trvalka, která kvete mnoho měsíců. Původem pochází ze Severní Ameriky a tamní indiáni ji používali na léčení ran všeho druhu. Používají se kořeny, které se vyluhují v alkoholu, nebo i celá rostlina. Ve srovnání s tinkturou má čaj jen nepatrné účinky. Přidává se také do homeopatických kombinovaných preparátů…

 

Posílení imunity

Kdykoli pocítíme, že se blíží nachlazení nebo chřipka, měli bychom sáhnout po tinktuře. Včasný zásah dokáže zabránit propuknutí choroby, protože zaktivuje obranyschopnost organismu. Preventivně můžeme používat 20 kapek, a to 3x denně. Tinkturu z třapatky přibalíme i na daleké cesty, kde nás čeká celkové vyčerpání díky teplotním výkyvům nebo nedostatku spánku. Echinacea pomůže i při dlouhodobém stresu.

 

Chřipka je tady

Při prvních příznacích okamžitě použijeme 1 lžičku, nejlépe na lačno. V okamžiku, kdy se chřipka začíná projevovat silněji, dávejte si lžičku každé 2 hodiny. Opakujte nejméně 3 dny. Při případném předávkování nejsou známy žádné vedlejší účinky.

 

trapatka

 

Tinktura

Na přípravu tinktury potřebujeme jeden díl rostliny a jeden díl lihu. Necháme vylouhovat na teplém slunném místě po dobu 2-3 týdnů, přičemž každý den nezapomeneme zatřepat. Poté slejeme a můžeme používat.

 

Mast

Doma si můžeme vyrobit také mast, která prospívá nečisté pleti. Tinkturu smícháme v poměru 1:10 s lanolínem.

Zuzana Shilla N.

Learn More →