Arnika bývala označována za všelék a již ve středověku se využívala pro léčbu zevních a nekrvácejících ran. Také pomáhá při žilních potížích, oplasknutí otoků a tiší revmatické bolesti.
Kloktadlo z ní vyrobené lze použít při zánětu v krku nebo k léčbě chrapotu.
Výskyt
Arnika je u nás přísně chráněná, proto se ve volné přírodě sbírat nesmí. Můžete ji pěstovat na zahradě, ale potřebuje podobné podmínky jako ve volné přírodě – nejlépe bude prospívat ve vyšší nadmořské výšce, v prostředí rašelinovém a lehce podmáčeném či písčitém. Potřebuje dostatek slunce, ale chladné podloží. Pokud si takové prostředí chcete vytvořit na zahradě, jsou k tomu zapotřebí kameny a rašelinový substrát.
Využití
Arnika obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek:
- Sesquiterpeny mají protizánětlivé účinky.
- Éterické oleje s thymolem mají antiseptické vlastnosti.
- Kumarin zpomaluje srážlivost krve.
Svou oblibu si získala díky účinným léčivým vlastnostem a to nejen v květu, ale i kořenu. Díky svým výjimečným vlastnostem je vyhledávána nejen v kosmetickém, ale i farmaceutickém odvětví, kde nachází uplatnění díky svým hojivým účinkům – zmírňuje otoky, výrony, pohmožděniny a pomáhá hojit modřiny.
Arnikový extrakt je vhodný při bolestech revmatických a kloubních obtížích. Pomůže i sportovcům a to především na bolavé svaly. Také, před sportovními výkony, prohřeje a prokrví, po fyzické zátěži zregeneruje svaly a pokožku..
Domácí přípravky
- Odvar pro teplé i studené obklady
Suroviny:
- 1 čajová lžička květů
- 150 ml vroucí vody
Květy necháme louhovat 5 – 10 minut. Do odvaru namočíme látku, vyždímáme a přiložíme na postižené místo (15 minut).
- Kloktadlo
Suroviny:
Stejné díly arniky, heřmánku, řepíku a mateřídoušky necháme přejít varem a louhujeme 7 minut. Vychladlý nálev se používá jako kloktadlo. Použijte několikrát denně. POZOR – nepít.
- Tinktura
Suroviny:
- 1 polévková lžíce rozdrceného suchého kořene
- 1 polévková lžíce suchého květu
- čistý 80% líh – 400 g
Směs nasypeme do tmavé sklenice a zalijeme lihem. Dobře uzavřeme, protřepáváme 3x denně po dobu dvou týdnů. Následně obsah přelijeme přes čisté plátýnko. Tekutinu necháme dva dny ustát a opět přelijeme. Používá se opatrně při abscesech dři vředech. Lehce zředěná se dá použít na hmyzí kousnutí nebo přikládat jako obklad na hematomy.