Osobní váhu má doma asi většina z nás. Pokud ji však doma nemáte a chystáte se k jejímu nákupu, nabízíme několik užitečných typů, podle čeho ji vybrat.
Druhy osobních vah
- Klasická mechanická váha – nejznámější osobní váha, patří mezi nejlevnější varianty.
- Digitální váha – může být buď jednoduchá – provádí pouze běžné měření hmotnosti, nebo může mít ještě další funkce, které provedou tělesnou analýzu.
- Digitální čtyřbodová váha – váží s rozlišením 100 g, k vážení používá čtyři čidla rozmístěná v rozích přístroje, často nabízí i další funkce – měření podílu vody, svalové tkáně a tuku v těle. Tyto údaje je však nutno brát s rezervou, přesné údaje vám sdělí lékař nebo specializovaná pracoviště.
- Jednobodová osobní váha – je nejpřesnější, k vážení využívá jediné čidlo.
Parametry při výběru osobní váhy
- Nosnost – berte v úvahu to, kdo všechno se bude na váze vážit, často bývají váhy využívány i k vážení domácích mazlíčku v náručí majitele. Klasické osobní váhy disponují maximální váhou 120 kg, zvažte tedy, zda je to postačující, či budete potřebovat vyšší rozsah hmotnosti.
- Co potřebujeme určit – pokud vám nestačí znát pouze hmotnost, ale také obsah tuku, vody a svalové hmoty v těle, potom vybírejte z nabídky víceúčelových vah, které obsahují malý počítač, do něhož zadáte svou výšku, pohlaví a věk a dle právě změřené hmotnosti vám spočítá podíl tuku v těle. Měření probíhá díky elektrickému impulzu, váha tudíž není vhodná pro osoby s kardiostimulátorem.
- Cena – výběr váhy závisí také na finančních možnostech, neboť víceúčelové váhy bývají poměrně dražší.
- Design – záleží na tom, kde budete mít váhu umístěnou Ať už zvolíte jakýkoliv druh, pamatujte na to, že by měla být voděodolná a protiskluzová. Důležité je vyzkoušet si, zda se vám z displeje dobře čte a zda se nemusíte předklánět.