Krása Pro maminky Zdraví

Také v zimě přibíráte? Poradíme, jak na zimní váhu

Určitě jste již vypozorovala, že během zimy vždy přiberete. Na jaře pak trvá delší dobu, než jdou kila zase dolů. Čím je to dáno? Naše tělo si v chladném období uchovává větší tukové zásoby. Navíc nám chybí elán na pravidelné cvičení, především v období, kdy je chladno a sychravo.

K horkému čaji zakousneme nějakou tu laskominu, protože tělu chybí energie, tak se ji snažíme doplnit různými sladkostmi. V zimním období také nejíme zrovna nejzdravější stravu, zaměřujeme se na tučnější a mastnější jídla.

Jak ošálit naše tělo?

Do jídelníčku zařaďte zahřívací potraviny. Nejen zahřejí vaše tělo, ale nastartují i lenivý zimní metabolismus. Tyto potraviny jsou schopné potlačit naši touho po mastném a tučném jídle.

Organismus potřebuje vitamíny a minerály. Ty mu dodáme z ovoce a zeleniny, které je k dostání – zelí, mrkev, celer, jablka nebo hrušky.

Další, co si naše tělo žádá, jsou zdravé sacharidy, tuky a cukry. Ty najdeme v ořechách, olivovém oleji, luštěninách, jáhlách, pohance nebo ovesných vločkách.

  • Co jíst a nepřibrat?

Zkuste do jídelníčku zařadit tyto potraviny – mandle, artyčoky, červenou řepu, brokolici, zelí, mrkev, okurky, listovou zeleninu, grapefruity, zelené fazolky, citrony, limetky, papriky, cukety a dýně, batáty nebo třeba zeleninové šťávy.

Jaké potraviny udrží v zimě naši dobrou náladu

Pokud se u vás začne objevovat splín ze sychravého zimního počasí, zkuste si dobrou náladu udržet pomocí vhodných potravin:

  • Dvakrát týdně si připravte lososa nebo nějakou tučnější rybu. Obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny, které působí proti depresím.

  • Snězte denně jeden mléčný výrobek, ten dodá tělu serotonin, který upraví výkyvy nálad.

  • Vyzkoušejte k dopolední svačině fíky. Jsou bohaté na antioxidanty, které chrání náš mozek.