Zdraví

Orgánové hodiny podle čínské medicíny I. – denní činnost

Patříte mezi ty otužilejší jedince a rádi si dopřáváte mezi 7 – 9 hodinou ranní studenou sprchu? Tak na ni zapomeňte. Tělo potřebuje spíš teplo.

Každý orgán pracuje v určitou denní dobu na nejvyšší výkon, protože jím protéká nejvíc energie. Naučte se tento rytmus respektovat, Budete ve skvělé formě a navíc se zbavíte nemocí.

Žaludek: 7. – 9. hodina

Je čas snídat. Snídani si vychutnejte pěkně v klidu a vyhnete se tak pálení žáhy nebo nepříjemnému zápachu z úst. Žaludek vám bude vděčný, pokud mu přichystáte teplou snídani jako například vařené ovesné vločky se skořicí nebo míchaná vajíčka s dušenou zeleninou.

Slezina a slinivka: 9. – 11. hodina

Látková výměna běží naplno, živiny se mění na energii. Tělo se snaží zbavovat odpadních látek a toxinů. Pokud musíte mít každý den něco sladkého, mlsejte dopoledne, v tuto dobu si s tím tělo nejlépe poradí. Blokády se projevují zvýšenou únavou a tvorbou celulitidy. Oslabené orgány pomůžete posílit polévkou s kousky mrkve. Popíjet můžete čaj z mučenky.

Srdce: 11. – 13. hodina

V této době bychom měli odpočívat nebo si dopřát drobné radosti. Projděte se na čerstvém vzduchu. Během pracovních dnů ale nic z toho nepřichází v úvahu, pro se snažte věnovat se věcem, které vás příliš nezatěžují.

Tenké střevo: 13. – 15. hodina

Organismus v této době výborně tráví a všechny přijaté živiny využije. Proto je vhodný čas k obědu. Užijte si příjemný čas v klidu a bez stresu. Vyhněte se častému zlozvyku řešit pracovní záležitosti při obědě. Pokud je to možné, dopřejte si dvacetiminutovou siestu nebo malou procházku.

Močový měchýř: 15. – 17. hodina

V tomto období byste měli tělo řádně propláchnout čistou neperlivou vodou. Vynechat byste měli kávu, sladké čaje a sycené nápoje. Svého energetického vrcholu teď dosahuje krevní oběh a zároveň dlouhodobá paměť.

Ledviny: 17. – 19. hodina

Ledviny se pojí s emocemi a povinnostmi. Všechno, co musíte ještě dnes vyřídit, udělejte nejpozději do 19 hodin. Ideální je však relaxace – třeba vonná skořicová koupel nohou. Dejte si lehkou večeři a tělu dodejte dostatek tekutin.