Dětská kolika je zdravotní problém, který postihuje zhruba čtvrtinu kojenců (chlapců i děvčat). Nejčastějším obdobím je 2. – 3. měsíc života dítěte.
Nepříjemná dětská kolika je problém, který způsobuje bolesti bříška a následný pláč.
Kolika a její příčiny
Kolika se projevuje záchvaty pláče, které způsobují bolesti bříška. Může mít různé příčiny, které se ne vždy podaří objasnit.
Mezi nejčastější příčiny může patřit:
- strava a výživa kojence i matky
- organické onemocnění (parazité)
- psychosociální faktory – napětí mezi matkou a dítětem, úzkostlivost matky
- intolerance laktózy
Léčba a opatření
Po vyšetření a dle výsledků lékař doporučí léčbu, případně výživová opatření, kterými lze kolice předcházet. Vhodné jsou probiotické preparáty.
Pokud je problém ve stravě kojící matky, je potřeby vyhýbat se potravinám, které způsobují nadýmání (květák, brokolice, cibule). Ideální nejsou ani potraviny, které mohou způsobovat různé alergie (vejce, ořechy, sója). Na určitou dobu je vhodné vynechat z jídelníčku i mléko a mléčné produkty.
Intolerance laktózy
Základní informace o intoleranci laktózy
Laktóza je hlavním cukrem v každém mléce a skládá se ze dvou molekul, které musí být oddělené, aby je mohla střeva vstřebat. Tuto činnost zabezpečuje laktáza (enzym). Pokud chybí, nebo je ho v těle nedostatek, dochází k intoleranci laktózy. U dětí bývá dočasná. Ve střevech existují bakterie, které díky intoleranci laktózy spouští proces kvašení, který má za následek vznik plynů, zvýšenou nadýmavost a poruchy pohybu střev. To vše pak následně způsobuje křeče.
Co s tím?
Laktózová intolerance není onemocnění, nicméně znepříjemňuje nám život a způsobuje zdravotní obtíže. Ty se však dají upravit dietními opatřeními. Je potřeba snížit přísun laktózy, nahradit ji alternativními zdroji a tělu dodávat dostatečný přísun vápníku a vitamínu D. Pomáhá i substituce enzymů.