Krása

Jaký kov zvolit pro kvalitní šperky

Pro výrobu kvalitních šperků se využívá celá řada různých kovů, které poskytují i specifické vlastnosti. Mezi ty nejčastější patří zlato, stříbro a platina.

Zlato

Co se týče šperků, zlato si stále drží své prvenství. Důvodů je hned několik – nabízí se v různých cenových relacích, vyskytuje se v různých barevných variantách, poskytuje různý počet karátů, je to materiál velice kvalitní, vhodný pro každodenní nošení.

  • Žluté zlato

Podtrhne majestátní vzhled smaragdům a rubínům. Volí jej ženy tradičního stylu. Hodí se k typům jarním a podzimním.

  • Růžové zlato

Jeho barevný nádech mu propůjčuje měď, která se do něj přimíchává. Vhodné kameny, které jej doplní, jsou morganit, zelené či modré diamanty a poslední dobou jsou to i diamanty bílé. Slušet bude blondýnkám, ženám s kaštanovými vlasy a se zrzavým nádechem.

  • Bílé zlato

Pro jeho výrobu se používá čisté zlato s příměsí bílých kovů (stříbro, palladium). Tvrdší povrchu mu dodá rhodium, kterým se potahují již hotové šperky. Nejvíce zajímavé kameny jsou modré odrůdy topazu, safíru a akvamarínu. Vynikne na typech letních a zimních, které rozzáří.

Stříbro

Vzhledem k tomu, že je měkčí, používá se na výrobu šperků určených pro běžné nošení. Zpravidla bývá potaženo tenkou rhodiovou vrstvou, jež zvyšuje jeho odolnost vůči vlivům okolního prostředí.

Dá se velice snadno kombinovat jak s formálním, tak i volnočasovým outfitem. Hodí se pro všechny typy pleti a je cenově velice dostupné.

Platina

Je to velice vzácný a drahý ušlechtilý kov, který poskytuje nejen celou řadu významných vlastností, ale i elegantní vzhled a díky tomu je využívána pro výrobu nezapomenutelných šperků.

Mezi její přednosti patří odolnost vůči vnějším vlivům, přirozená bělost, tvrdost, přirozený lesk a módní vzhled.

Je to materiál, který měli v oblibě již králové a svou barvou lichotí spíše chladnějším typům pleti. Bývá decentním doplňkem honosného outfitu.