Doporučujeme

Jaké zvolit venkovní stínění?

Při výběru venkovního stínění je důležité zejména vsadit na kvalitní stínící techniku, budete spokojeni s roletami, žaluziemi či jiným typem zastínění.

Nejprve se podíváme na věčné dilema, zda zvolit venkovní rolety či předokenní žaluzie. Oba typy venkovního stínění mají společnou svou hlavní funkci v podobě zastínění místnosti. Obě varianty mají své výhody, ale v něčem vždy jeden typ o něco předčí ten druhý. Venkovní rolety jsou oblíbené u rodinných domů, venkovní žaluzie spíše u bytů v panelových a bytových domech.

Kvalita celkového stínění

Pokud vám jde zejména o efektivní celkové zatemnění, lepší jsou pro vás venkovní rolety. Vytvoří jednolitý celek a neprojdou přes ně sluneční paprsky. Předokenní žaluzie nezajistí úplné zastínění, ale přesto dokážou zastínit tak, že to běžně stačí. Nelze to pokládat zcela za slabinu. Záleží na tom, zda třeba pracujete na směny a potřebujete spát často přes den.

Regulace intenzity světla

Při regulaci světla jsou efektivnější venkovní žaluzie. Lze jimi snadno regulovat, kolik světla si pustíte do místnosti. U rolet lze světlo regulovat jen povytáhnutím třeba do poloviny okna, když je slunce vysoko. To se dá ale vyřešit tím, že instalujete i vnitřní žaluzie. Screenové rolety zase velmi dobře poslouží jako ochrana proti hmyzu.

Odolnost proti větru i chladu

Velkým pozitivem venkovních rolet je jejich odolnost proti větru. I při silném větru nevydávají zvuky. Venkovní žaluzie už jsou na vítr citlivější a silný vítr lamely roztřese. Možná uslyšíte, jak o sebe ťukají. V extrémně silném větru je doporučeno je vytáhnout. Předokenní rolety lépe tepelně izolují a v zimě nedají přes okno proniknout chladu dovnitř. Navíc venkovní hliníková roleta přispěje ke snížení pronikání hluku zvenčí.

Zajištění bezpečnosti

Stínící technika může sloužit i jako bezpečnostní prvek. Zatažené rolety zvyšují bezpečnost, protože se přes ně velmi těžko dostává. Při zatažených roletách se budete doma cítit bezpečněji. To žaluzie nezaručí. Vždy záleží na tom, zda preferujete žaluzie nebo rolety. Obě varianty nabízejí široký výběr barev. Dají se ovládat ručně nebo pomocí motoru, tlačítka či dálkového ovládání. Podívejte se na druhy venkovního stínění.