Doporučujeme

Co je sublimační tisk a jaké jsou jeho výhody?

Sublimační tisk je stále populárnější. Jedná se o formu digitálního tisku, který využívá specializovaný papír. Existuje mnoho výhod i nevýhod sublimačního tisku, ale celkově je jasné, proč získává tolik příznivců. Co je tedy termolis na sublimační potisk?

Jak funguje proces sublimace?

Sublimace je chemický proces. Jednoduše řečeno, je to místo, kde se pevná látka okamžitě promění v plyn, aniž by mezitím prošla kapalným stupněm. Když se ptáte, co je sublimační tisk, pomůže vám si uvědomit, že se jedná o samotné barvivo. Říkáme tomu také sublimace barviva, protože je to barvivo, které mění stav.

Jaký je opak sublimace? Říká se tomu depozice, i když je někdy známá jako desublimace. Depozice je, když něco přechází z plynu na pevnou látku, nelze jej zaměňovat s kondenzací, kde přechází do kapalné formy. Nejlepším příkladem depozice by byla tvorba mrazu; vzduch přecházející přímo do pevné formy a obcházející vodu. Další by byly saze v komínech.

Jak provést sublimační tisk

Nejprve se váš návrh vytiskne na speciální přenosový papír. Vytiskne se jako zrcadlový obraz pomocí speciálních inkoustů. Jedná se o inkousty na vodní bázi, které mají menší dopad na životní prostředí než chemické inkousty. Poté je přenos spojen s látkou a je aplikována kombinace tepla a tlaku. To způsobí, že inkousty přecházejí ze své současné pevné formy přímo do plynu.

Inkousty pak pronikají do vláken materiálu a jsou trvale spojeny s vlákny. Konečným výsledkem je tisk ve vysokém rozlišení s extrémně složitou úrovní detailů.

Na co se používá sublimační tisk?

Sublimační tisk není vhodný pro 100% bavlněné výrobky. Pokud jste spokojeni s polysměsovým materiálem – doporučujeme přibližně 85% poly – pak je to opravdu budoucnost potisku textilií.

Další výhodou tohoto typu tisku je, že se neomezujete pouze na látky. Sublimační tisk je skvělý i pro jiné produkty: hrnky, pera, hodiny, vánoční ozdoby, plechovky atd.

Kromě sublimčního tisku jistě také oceníte profesionální termolisy, vše objevíte na webu termolisy.cz.