Svět, ve kterém nyní žijeme, je velmi odlišný od toho, jaký byl před několika desítkami let. Mnoho věcí se postupem času proměnilo a získalo novou podobu. Nyní má většina z nás svobodu rozhodnout se, jak chceme, oblékat se, jak chceme, a obecně se chovat, jak chceme. Ještě před pár desítkami let ale svět nebyl tak sametový a hladký. Lidé nesměli následovat touhy svého srdce, protože nošení minisukně nebo bikin na veřejnosti bylo považováno za zločin. Jít proti zavedenému řádu znamenalo pobouření a tak jsme si řekli, že se s vámi podělíme o nějaké obrázky, abychom ukázali, jak to tehdy bylo.
#1 Kathrine Switzer běžela Bostonský maraton poprvé v roce 1967. Než bylo dámám povoleno zúčastnit se, konal se o pět let dříve. Na tomto obrázku se ji organizátor pokouší vyhodit.
#2 Během závodů v Melbourne má anglická supermodelka Jean Shrimpton na sobě minišaty. V roce 1965 vzbudili návštěvníci kvůli jejím šatům obrovský rozruch.
#3 Tyto dvě mladé ženy nosily minisukně v roce 1965 v Kapském Městě.
#4 První známá umělkyně v tetování, Maud Wagner, nabarvila také své vlastní tělo. (1907).
#5 Tyto školačky se jedou domů převléknout, protože jejich škola má zakázané šortky, kostkované odstrkovadla a přiléhavé kalhoty. 1953; Západní Berlín.
#6 Členky britského hnutí za volební právo žen bojovaly za právo žen volit. (Londýn) v roce 1906
#7 Nejmužnějším oblečením, které Yves Saint Laurent „dal“ dámám v roce 1966, byl smoking. Restaurace jeho známým modelkám zakázaly nosit kalhotové kostýmy. Takové oblečení bylo považováno za nehorázně provokativní.
#8 Obrázek profesionální plavkyně, herečky a spisovatelky Annette Kellermannové v plavkách. V roce 1907 byla zadržena a obviněna z chlípného chování.
#9 V USA existovala zvláštní liga složená z horlivých křižáků morálky, kteří byli proti neslušným plavkám. Herečka Lila Lee má na tomto obrázku sportovní standardní koupací kostým z roku 1920.
#10 Tato žena je zadržována za to, že ukázala své nohy při oblékání bikin. (1922, Chicago).
#11 Elizabeth Eckfordová byla mezi hrstkou afroamerických studentů, kteří se lekcí zúčastnili poprvé. Tento snímek byl pořízen v roce 1957, těsně poté, co Nejvyšší soud USA rozhodl, že segregace dětí ve školách je v rozporu se zákonem.
#12 Billie Jean Kingová kromě toho, že je profesionální tenistkou, která drží rekord ve většině vítězství ve Wimbledonu, založila organizaci pro rovná práva mužů a žen v tenise.
#13 Závodní jezdkyně Maria Teresa de Filippis byla z Itálie. Byla první jezdkyní Formule 1.
#14 Ženský basketbal vytvořila americká atletka Senda Berensonová, která také změnila v roce 1891 vynalezená pravidla mužského basketbalu.
#15 Hedy Lamarr, americká herečka a vynálezkyně, vyvrátila názor, že věda a atraktivní ženy jdou ruku v ruce. Díky její vynalézavosti teď máme mobilní připojení.
#16 Na rozdíl od delších sukní a vycpaných boků si členky „Ženské organizace do války proti stylům“ vytipovaly obchod s šaty. (1947, Kalifornie).
#17 Když byla Rosa Parksová zatčena za to, že odmítla nastoupit do autobusu určeného „pro bílé lidi“, policie jí sebrala otisky prstů (Alabama, 1956).
#18 Návrhářka Mary Quant odstartovala revoluci, když představila minisukni dámám.
#19 Francouzský módní návrhář Paul Poiret osvobodil dámy od korzetů.