Podzimní sychravé období s sebou přináší nachlazení a různá onemocnění. Pro lidský organismus je ze všeho nejdůležitější zdravý životní styl – vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny, dostatek pohybu, pravidelný režim dne a dostatečně kvalitní spánek.
To vše nám pomáhá v boji proti chorobám. Pokud budeme v pohodě, je menší pravděpodobnost onemocnění.
Posilování imunity
Posilování můžeme provádět hned několika různými způsoby, které spolu budeme kombinovat. Začneme již na jaře, či v létě a to otužováním, saunováním a častým pobytem na čerstvém vzduchu. Zdravá strava je neodmyslitelnou součástí, můžeme ji doplnit o vitamínové přípravky nebo sirupy (rakytníkový, echinaceový nebo s obsahem betaglukanu). Imunitní systém má velkou spotřebu energie a živin pro tvorbu protilátek a bílých krvinek (ty jsou zodpovědné za imunitu), musíme mu tedy energii i živiny neustále dodávat. S posílením imunity v kritickém období nám mohou pomoci i homeopatika, v tomto případě se však raději obraťte na zkušeného homeopata. Také dostatečný a kvalitní spánek nám organismus posílí.
Nesmíme zapomínat na mikroflóru ve střevech, která má pro lidské zdraví velký význam. Přemnožené patogenní bakterie ve střevech mohou mít za následek nejen závažná onemocnění, ale i narušení imunitního systému. Správnou funkci střevní mikroflóry nám pomůžou udržovat probiotika, která se vyskytují v jogurtech s živými bakteriemi. Na trhu existuje i celá řada přípravků s probiotiky.
Příroda pomáhá
Naše babičky používaly různé bylinky, které měly na lidský organismus blahodárné účinky. Velice oblíbený byl Rakytník řešetlákový. V současné době je velký zájem o Echinaceu, někomu známou pod jménem Třapatka – umí podpořit vlastní obranyschopnost organismu proti infekcím a potlačuje některé bakterie a viry. Výborné detoxikační účinky má Kustovnice čínská nebo Ženšen – používá se pro zvýšení energie, neboť působí proti únavě, přestože neobsahuje kofein, zlepšuje pocit tělesné i duševní pohody a životní síly.
Léčivý, bylinkový čaj, který pomůže při nachlazení, si můžete připravit z bylinek, které jsou poměrně dostupné i ve vašem okolí nebo se dají levně koupit. Nejčastěji se používají šípek (květy i bobule), listy kopřivy, květ lípy nebo divizny, heřmánek, mateřídouška, podběl, černý bez a v poslední době poměrně rozšířený zázvor – má protizánětlivé účinky a slouží i jako přírodní antibiotikum.