Doporučujeme

Oběhové čerpadlo udržuje teplo našeho domova

Rok se přehoupl do své chladnější části, a přestože na velké sněhové nadílky můžeme v posledních letech pouze nostalgicky vzpomínat, ochlazení neúprosně předznamenalo zahájení topné sezóny. A to je doba, kdy velké množství z nás často zjistí, že staré oběhové čerpadlo již dosloužilo a abychom doma nemrznuli, je nutné ho vyměnit.

Oběhové čerpadlo je pumpou topné soustavy

Oběhová neboli cirkulační čerpadla jsou malým nenápadným zařízením, které zajišťuje, aby topné médium proudilo celou topnou soustavou našeho domu nebo bytu. Je nepostradatelnou součástí většiny topných soustav, bez které nám je výkon našeho kotle k ničemu, protože teplo se nemá jak dopravit do našich radiátorů a nedochází k jeho cirkulaci. Právě na začátku topné sezóny často zjistíme, že staré oběhové čerpadlo už dosloužilo, a abychom doma nemrznuli, je nutné co nejrychleji ho vyměnit za nové.

Když oběhové čerpadlo, tak pouze elektronicky regulované

V oblasti malých oběhových čerpadel došlo v posledních letech k velké změně. Nařízení evropské komise zvané ErP zakázalo výrobu starých elektronicky neregulovaných cirkulačních čerpadel a povolilo výrobu a prodej pouze vysoce účinných regulovatelných oběhových čerpadel. A to s cílem snížit emise skleníkových plynů. Toto rozhodnutí způsobilo doslova revoluci na poli oběhových čerpadel a přineslo řadu pozitivních efektů.

Předně výrobci začali vyrábět elektronicky regulovaná čerpadla, která mají až o 90% nižší spotřebu elektrické energie než staré modely. To je příznivá zpráva nejen pro životní prostředí, ale také pro peněženky spotřebitelů, protože mírně vyšší cena elektronicky regulovaných oběhových čerpadel je bohatě kompenzována výraznými úsporami nákladů na energie. Princip těchto čerpadel spočívá v tom, že čerpadlo automaticky reguluje své otáčky podle potřebného průtoku a tepelných požadavků. Neběží tedy neustále při stejných otáčkách jako stará oběhová čerpadla, která měla pouze ruční přepínání otáček. Nová čerpadla také zpravidla mají několik provozních režimů pro udržování konstantního, variabilního nebo dynamického tlaku.

Prověřené značky znamenají spolehlivost

Výrobců oběhových čerpadel je celá řada, ale z hlediska kvality, inovací a spolehlivosti hrají prim velcí a osvědčení výrobci. Na českém trhu jsou dominantní zejména dánský Grundfos a německé Wilo. Například oběhové čerpadlo Wilo Yonos PICO je cenově dostupným, výkonným a spolehlivým nástupcem starého modelu Wilo Star RS, který je oblíben nejen mezi spotřebiteli, ale také mezi odborníky.

V Čechách méně známý, ale o to zajímavější je italský výrobce Lowara, který patří mezi celosvětovou špičku na poli čerpací techniky. Jeho unikátní bezhřídelová řada oběhových čerpadel Lowara Ecocirc si právem vysloužila řadu ocenění za inovativní výrobek. Oběžné kolo tohoto čerpadla není poháněno přes hřídel, ale prostřednictvím magnetického pole, což výrazně zvyšuje spolehlivost, odolnost a životnost čerpadla. Čerpadla mají více regulačních režimů a funkce automatického odblokování nebo odvzdušnění.

Při výběru je dobré nakupovat u odborníků

Přestože oběhová čerpadla jsou relativně jednoduchým zařízením, při výběru je vhodné nechat si poradit od odborníků. A to zejména v případech, kdy nahrazujeme staré čerpadlo novým, které má odlišné parametry a provozní režimy. Například ve specializované prodejně a e-shopu ČerpadlaBezStarostí.cz nám rádi a odborně poradí, jak vybrat oběhové čerpadlo. Pokud vaše staré oběhové čerpadlo přestalo fungovat nebo nemá dostatečný výkon, nezoufejte. Je to příležitost k tomu, pořídit si kvalitnější zařízení, které bude výrazně komfortnější a v součtu bude vaši peněženku stát méně peněz.