Domov Pro maminky

Mýdlo ze stromu

Slyšeli jste někdy o mýdelníku?

Je to strom, který se pěstoval již ve starověku pro své plody, jejichž skořápky obsahují saponin (látka, která při smíchání s vodou vytváří pěnu) a mají výborné čistící a antibakteriální účinky. Skořápky se sušily a používaly se na praní prádla.

Pravlastí tohoto stromu jsou Čína a Japonsko, v naší oblasti se hodí pro pěstování jako pokojová rostlina, která může v letních měsících zdobit vaši terasu nebo balkon. Rozhodnete – li se jej pěstovat, potřebuje dostatek slunce, ale snese i polostín. Jako substrát postačí ten pro pokojové rostliny obohacený o trochu písku či perlitu.

Výhody mýdelníku

Je 100 % přírodní, jakmile se vyčerpá pěnivý účinek (zhruba po 3 – 4 opakovaných použití), skořápky můžeme přidat do kompostu. Dá se využít jako multifunkční prostředek na mytí – na vlasy, obličej a jako prací prostředek. Díky svým antibakteriálním vlastnostem výborně odstraňuje pachy a zároveň poskytuje jemnou péči. Je hypoalergenní a díky tomu je vhodný pro citlivou pokožku (díky přírodním olejům ji hydratuje a chrání zároveň). Používat jej můžou i lidé s kožními problémy (alergie, lupenka, ekzémy). Je vhodný i pro praní kojeneckého oblečení.

Jako prací prostředek jej lze využít jak na ruční praní, tak i na praní v pračce. Látky, které obsahuje, jsou šetrné i k různým druhům textilních vláken, hodí se tak i na praní oblečení z vlny či hedvábí. Ani k barvám není agresivní, takže zabráníte ztrátě barev u oblečení. Lze jej použít i na různé teploty praní. Poradí si s běžnou špínou, odolné skvrny však neodstraní. Také nemá bělící účinky.

Použití pro praní

  • Skořápky vložíme do látkového sáčku a přidáme do pračky k prádlu – u měkké vody 6 – 8 ořechů na várku, u tvrdé vody o trochu více.
  • Na nižší teplotu stačí menší množství.
  • Ořechy můžeme používat opakovaně, ideální při další várce, jinak je musíme nechat vysušit.
  • Vyprané prádlo nemá žádné aroma, pokud tedy chceme, aby vonělo, použijeme éterický olej, který nakapeme na sáček před vložením do pračky.

Mýdlový výluh

Pro výrobu můžeme využít již použité skořápky, které povaříme 10 – 15 minut ve vodě. Výluh můžeme používat pro ruční praní a všude tam, kde běžně používáme saponáty. Vhodný je též jako postřik proti mšicím.

Tip: Navštivte náš magazín s novinkami a zajímavostmi.